Od czego zależy cena diamentu?

Diamenty różnią się tak bardzo, że można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma dwóch identycznych kamieni. Nie są jednorodne jak złoto czy srebro, które w każdym miejscu na świecie ma tę samą cenę. Cena diamentów zależy od ich cech szczególnych. Na cenę diamentów wpływają: masa, kształt, jakość szlifu, czystość, kolor i stopień fluorescencji.

Jak masa wpływa cenę diamentu?

Im większa masa diamentu, tym wyższa cena, która nie rośnie liniowo w zależności od masy. Średnia cena 0,5-karatowego diamentu w przedziale koloru D-H i czystości IF-SI2 wynosi 9 803 zł, czyli 19 606 zł za 1 ct. Diament 1-kartowy o wspomnianych wyżej parametrach kosztuje średnio 53 150 zł. Gdyby cena diamentów rosła liniowo w zależności od masy, to diament 1-karatowy powinien kosztować dwukrotność diamentu 0,5-karatowego, a kosztuje 53 150 zł. Wynika to z faktu, że diamenty o większej masie są rzadsze, dlatego są droższe.

Tabela 1. Średnia cena diamentu w zależności od masy
Źródło: opracowanie własne na podstawie Rapaport. Średnie ceny dotyczą diamentów w kolorze D-H i czystości IF-SI2

Który kształt diamentów jest najdroższy?

Druga istotną cechą diamentu jest kształt, odnoszący do jego bryły. Do najpopularniejszych kształtów należą brylant (okrągły), gruszka (pear), owal (oval) i poduszka (cushion). Najpopularniejszym kształtem jest brylant. Około ¾ wszystkich pierścionków zaręczynowych na świecie ma diament w takim kształcie. Wiąże się to przede wszystkim z efektami wizualnymi. Tak oszlifowany diament ma najsilniejszy efekt brylancji, dyspersji oraz scyntylacji  (więcej informacji).

Brylanty na tle pozostałych kształtów są najdroższe, ponieważ oprócz wspomnianych najsilniejszych efektów wizualnych podczas procesu cięcia i szlifowania traci najwięcej masy. Szacuje się, że ubytek masy podczas szlifowania wynosi około 60%. Z surowego diamentu przed szlifowaniem, którego masa wynosi 1 karat, po szlifowaniu otrzymujemy brylant o masie około 0,4 karata. Gdyby szlifierz wybrał inny kształt np. poduszkę, to oszlifowany diament mógłby mieć większą masę.
Tabela 2. Średnia cena diamentu w zależności od kształtu
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Rapaport, kolor G czystość VS2

Jak szlif diamentu wpływa na jego cenę?

To jak kamień lśni, błyszczy czy mieni się na kolory tęczy, zależy od jakości szlifu. Surowy diament po wydobyciu w kopalni poddawany jest obróbce. Szlif informuje o proporcjach, symetrii i polerancji danego diamentu. Tylko diament o idealnych proporcjach i symetrii oraz odpowiednio wypolerowany będzie miał silne i doskonale widoczne efekty wizualne. Efekty wizualne powstają w momencie wejścia promieni światła od góry (tafli diamentu) do wnętrza, gdzie się załamują, po czym wracają.  Jeżeli nie została zachowana idealna symetria, ani proporcje, to znaczy, że diament został źle oszlifowany i wiązka światła źle się załamuje. W źle oszlifowanych diamentach efekty wizualne są bardzo słabe.
Grafika 1. Klasyfikacja szlifu
Każdy certyfikowany diament posiada jedną z 5 klas szlifu:
●    Excellent – maksymalna brylancja i dyspersja. Diament pięknie lśni.
●    Very Good – prawidłowo odbija większość światła, tworząc doskonałą brylancję i dyspersję. W normalnych warunkach oświetleniowych wygląda bardzo podobnie do Excellent.
●    Good – odbija większość światła wpadającego do diamentu, zapewniając ponadprzeciętny wygląd.
●    Fair – pozwala na ucieczkę dużej części światła, wpadającego do diamentu z boków lub dna, zmniejszając brylancję i dyspersję.
●    Poor – pozwala na ucieczkę większości światła wpadającego do diamentu z boków lub od dołu.

Diamenty w szlifie Fair lub Poor są nawet o 60% tańsze od szlifu Excellent. Jednak na szlifie nie warto oszczędzać, bo cóż z diamentu, który nie lśni.

Czystość diamentu a cena

Przyglądając się bliżej gołym okiem lub pod 10-krotnym powiększeniem można dostrzec pewne niedoskonałości wewnątrz diamentu, czyli inkluzje. W zależności od stopnia czystości inkluzji nie będzie widać pod 10-krotnym powiększeniem lub będą zauważalne gołym okiem.  Są zupełnie inaczej ułożone wewnątrz kamienia, dlatego można stwierdzić, że nie mam dwóch takich samych diamentów. Im czystszy jest diament, tym jest droższy.

Skale czystości można podzielić na 5:
●    FL (Flawless) oraz IF (Internally Flawless) – brak inkluzji pod 10-krotnym powiększeniem
●    VVS1 oraz VVS2 (Very, Very Slightly Included) - niewielkie inkluzje, trudno dostrzegalne nawet dla uzdolnionego eksperta pod 10-krotnym powiększeniem. VVS1 jest czystością wyższą od VVS2.
●    VS1 oraz VS2 (Very Slightly Included) - inkluzje widoczne pod 10-krotnym powiększeniem, ale są małej wielkości. Niewidoczne dla „gołego oka”.
●    SI1 i SI2 (Slightly Included) – drobne Inkluzje są widoczne pod 10-krotnym powiększeniem.
●    I1, I2 i I3 (Included) – Inkluzje są widoczne nawet bez 10x powiększenia i mogą wpływać na brylancję diamentu.
Grafika 2. Inkluzje wewnątrz diamentu
Od razu można odrzucić diamenty bezbarwne w czystości I. Takie kamienie mają widoczne gołym okiem inkluzje. Co więcej, może ich być bardzo dużo i zaburzą przejście wiązki światła wewnątrz diamentu. Takie diamenty nie będą miały pięknych efektów wizualnych. W zależności od przeznaczenia należy wybrać między FL, IF, VVS i VS. Jeżeli diament ma trafić do biżuterii, to odpowiednia czystość to VS lub SI. Kamień z czystością VS1 lub VS2 nie będzie miał widocznych gołym okiem inkluzji i jego efekty wizualne będą bardzo mocne. Co więcej, kamień z VS jest średnio tańszy o 32% od IF i 20% od VVS.

Bardzo często do biżuterii wybiera się również czystość SI, ponieważ inkluzje mogą być niewidoczne. Nie zawsze tak jest. Inkluzje w SI1 są często niewidoczne „gołym okiem”, a w SI2 często są widoczne, dlatego diamenty warto wcześniej oglądać. Tym bardziej warto im się przyglądać, ponieważ różnica w cenie jest ogromna. SI są średnio tańsze od IF o 54%, od VVS o 45% i od VS o 32%.

Jeżeli diament ma służyć za lokatę kapitału, to najlepiej wybrać te w czystości IF i VVS, z tym że VVS jest średnio o 15% tańszy od IF.
Tabela 3. Średnia cena diamentu w zależności od czystości
Źródło: opracowanie własne na podstawie Rapaport. Średnie ceny dotyczą diamentów w kolorze D-H i czystości IF-SI2

Nie wszystkie diamenty są idealnie bezbarwne

W diamentach bezbarwnych również można zauważyć kolor lub jego brak, wtedy diament jest całkowicie przeźroczysty. Ten parametr można określić na podstawie skali zaczynającej się od całkowitej bezbarwności (kolor D, E i F) do diamentów o zauważalnym kolorze żółtym, brązowym lub żółtobrązowym (Z).
Grafika 3. Skala koloru diamentów bezbarwnych
Certyfikat GIA diamentu bezbarwnego

Źródło: GIA

Najpopularniejsze diamenty używane do produkcji biżuterii to te w kolorze G lub H, które są oznaczone na skali barwy, jako prawie bezbarwne. Wyżej znajdują się tylko całkowicie bezbarwne kolory D, E oraz F. Różnica między kolorami D, E, F, G i H będzie widoczna, dopiero kiedy ustawimy je wszystkie obok siebie. Osoba, która nie ma styczności z diamentami, nie zauważy różnicy. Jedyne co dostrzeże każdy to cena, np. diament w kolorze H może być o połowę tańszy od koloru D i mającego pozostałe parametry identyczne. Z tego powodu do produkcji biżuterii warto używać diamentów w kolorze G i H. Ubytek kolorystyczny będzie można zamaskować, wybierając żółtą oprawę biżuterii.
Tabela 4. Średnia cena diamentu w zależności od koloru
Źródło: opracowanie własne na podstawie Rapaport. Średnie ceny dotyczą diamentów w kolorze D-H i czystości IF-SI2

Diamenty mogą świecić

Ostatnim parametrem, który może wpłynąć na cenę diamentu, jest fluorescencja, czyli efekt świecenia pod wpływem promieni UV. Diament z fluorescencją będzie mienił się najczęściej na niebiesko. Na rynku przyjęło się, że kamienie z fluorescencją mogą wyglądać mniej korzystnie, dlatego ich cena jest niższa.
Tabela 5. Wpływ fluorescencji na cenę diamentu
Certyfikat GIA diamentu bezbarwnego

Źródło: https://www.diamonds.net/Prices/DetailedInfo.aspx

W przypadku fluorescencji podobnie jak czystości i koloru należy rozróżnić powód zakupu diamentu. Jeżeli będzie to forma lokaty kapitału, to najlepiej wybierać diamenty bez fluorescencji, ponieważ najłatwiej będzie można je później sprzedać. Jeżeli jednak diament ma trafić do biżuterii, to może być z fluorescencją. Nawet warto szukać takich w stopniu faint lub medium, ponieważ ich cena może być niższa nawet o 30% od diamentów bez fluorescencji, a w wyglądzie diamentów może nie być żadnej różnicy.

Od czego zależy cena diamentu?

Wymieniliśmy wszystkie cechy diamentu wpływające na jego cenę.

W USA, największym rynku biżuterii diamentowej, najważniejszą cechą diamentu do biżuterii dla 70-80% kupujących jest jego wielkość. Amerykanie są w stanie kupić bezbarwny diament z lekko żółtymi przebarwieniami, z niewielkimi zanieczyszczeniami, byle był jak największy. W ramach określonego budżetu wybierając większy kamień, trzeba się liczyć, że jego kolor nie będzie całkowicie bezbarwny i może zawierać zanieczyszczenia. Decydując się na mniejszy diament, można nabyć go w lepszej czystości. 

Mając budżet na poziomie 15 000 zł, można kupić diament do biżuterii np.:
●    0,5 ct brylant w kolorze D, czystości IF bez fluorescencji
LUB
●    1 ct gruszka w kolorze H, czystości SI2 i z silną fluorescencją

Oba kamienie różnią się pod każdym względem. Jednak jeśli diament jest kupowany do produkcji biżuterii i ma być jak największy, to obniżając jego kolor i czystość, ale cały czas pozostając w akceptowalnych ramach i budżecie, możemy nabyć 2 razy większy kamień.

Jak wybrać odpowiedni diament?

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, które omówiliśmy, wybór diamentu zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Wybierając diament do biżuterii, możemy sobie pozwolić na zakup kamienia w kolorach G i H, czyli tych, które nie są najwyżej w skali. Podobnie przedstawia się sytuacja z innymi parametrami takimi jak poziom fluorescencji i czystość. Kamień z czystością VS1 lub VS2 nie będzie miał widocznych dla odbiorcy inkluzji, a jego cena będzie niższa od diamentów z czystością IF, czy VVS. Jednak, jeśli diament kupujemy z myślą o lokacie kapitału, jako zabezpieczenie majątku i przekazanie go przyszłym pokoleniom powinniśmy wybierać te o najwyższych parametrach. Takie diamenty będzie w przyszłości najłatwiej sprzedać.

10.10.2022r.

Autor: Zespół 301 Carats

Porozmawiajmy

Ponad 10 lat doświadczenia w handlu diamentami, dedykowany Dział Analiz oraz zespół ekspertów w biurach w całej Polsce pozwalają nam zapewnić naszym Klientom niezrównane wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania diamentów - od wyboru właściwego kamienia po jego sprzedaż z zyskiem. Zapraszamy do rozmowy telefonicznej oraz spotkania z nami osobiście lub online. 

Najnowsze artykuły

Od czego zależy cena diamentów?
Od czego zależy cena diamentu? Diamenty różnią się tak bardzo, że można zaryzykować stwierdzenie, że...
Cechy diamentów kolorowych
Cechy diamentów kolorowych Diamenty kolorowe w pewnym sensie bardzo mocno różnią się od kamieni bezbarwnych....
Diamenty w kolorach fantazyjnych
Diamenty w kolorach fantazyjnych Kolorowe diamenty zyskują uznanie branży jubilerskiej oraz zainteresowanie inwestorów na całym...
Poradnik kupowania diamentów

Pobierz nasz darmowy poradnik kupowania diamentów

Kompleksowy poradnik rynku diamentów.