Po co diamentom certyfikat?

Łatwo jest dać się uwieść pięknu diamentu przed i po jego zakupie. Pamiętaj jednak, że jeśli planujesz zakup diamentu, niezwykle ważne jest, abyś upewnił się, że otrzymasz certyfikat diamentu. Po przeczytaniu tego artykułu odpowiesz sobie na pytanie, czy to diament potrzebuje certyfikatu, czy raczej Ty, jako kupujący.

Czym jest certyfikat diamentu

Certyfikat diamentu jest dokumentem, który zawiera szczegółowy opis konkretnego kamienia. Dokumentacja diamentu zawiera potwierdzone informacje o unikalnych cechach diamentu: szlifie, masie karatowej, kolorze i czystości. Posiadanie certyfikatu diamentu jest najlepszym sposobem na udokumentowanie autentyczności Twojego kamienia. Każdy certyfikat ma swój własny numer, który jest przechowywany w laboratorium, a jego kopia jest odsyłana wraz z diamentem. 

Grafika 1. Certyfikat GIA

Certyfikat GIA

Źródło: GIA

Skąd biorą się certyfikaty diamentów

Najbardziej rozpoznawalne i wiarygodne laboratoria badające diamenty na świecie to:


- GIA (Gemological Institute of America)
- IGI (International Gemological Institute)
- HRD (Hoge Raad voor Diamant)


Laboratoria te cieszą się zaufaniem większości znanych jubilerów na całym świecie. Posiadając certyfikat diamentu wydany przez GIA, IGI lub HRD, kupujący będzie miał pewność co do jakości i wartości unikalnego diamentu. Te laboratoria są w pełni niezależnymi, międzynarodowymi organizacjami, których celem jest przestrzeganie surowych kryteriów klasyfikacji diamentów, co zapewnia, że diamenty są oceniane dokładnie i sprawiedliwie zgodnie ze światowymi standardami. 

Grafika 2. Certyfikat IGI

Certyfikat IGI

Źródło: IGI

Dlaczego ważne jest posiadanie certyfikatu

Certyfikat diamentu to szczegółowy dokument, który określa unikalne cechy i właściwości diamentu. Bez certyfikatu z niezależnego laboratorium diamentowego nie można określić jakości i wartości diamentu. Dlatego ważne jest, abyś upewnił się, że otrzymasz certyfikat przy zakupie. 

Renomowani jubilerzy od razu przedstawią certyfikat diamentu, aby zapewnić Ci poczucie komfortu i rozwiać wszelkie wątpliwości. Uważaj na jubilerów, którzy nie są w stanie przedstawić certyfikatu diamentu w momencie zakupu i oferują przesłanie certyfikatu później. 

Ponadto certyfikat diamentu będzie używany, jako dowód wartości i właściwości diamentu. Dlatego do klienta należy upewnienie się, że parametry diamentu z certyfikatu zgadzają się z informacjami w dowodzie zakupu. Ważne jest też, aby upewnić się, że rozumiesz wszystkie elementy, które laboratoria opisują na certyfikacie. Innymi słowy, zanim kupisz wyjątkowy diament, musisz wiedzieć, co oznacza 4C w odniesieniu do specyfikacji diamentu. Możesz również zapytać eksperta o te cechy przed zakupem lub skorzystać z Poradnika Kupowania Diamentów.

Czy wiesz, że możesz zweryfikować raport dotyczący oceny diamentu? Po prostu odwiedź stronę internetową GIA lub IGI i kliknij link weryfikacji raportu.  Certyfikaty GIA możesz sprawdzić tutaj. Natomiast certyfikaty IGI, możesz sprawdzić w tym miejscu.

Kupując certyfikowany diament, kupujesz także certyfikat, który powinien pozostać z diamentem przez całe życie. Przechowuj go w bezpiecznym miejscu (ale nie razem z samym diamentem, tak na wszelki wypadek). 

Po co Tobie certyfikat diamentu

Jeśli nie masz doświadczenia w kupowaniu diamentów i nie czujesz się pewnie, oceniając jakość diamentu samodzielnie, kupuj diamenty z niezależnym certyfikatem. W ten sposób będziesz miał pewność, że diament, który otrzymujesz, jest dokładnie tej samej jakości, jak ten, za który płacisz. Dokument ten będzie niezbędny, jeśli zechcesz ubezpieczyć swój nabytek oraz kiedy podejmiesz decyzję o jego sprzedaży. 

Certyfikacja diamentów pomaga również kupującym i sprzedającym porównać diamenty. Dlatego ważne jest, aby wybrany przez Ciebie certyfikat był wiarygodny. Zadaniem eksperta od diamentów jest znać "tajniki" jakości diamentów. Z drugiej strony, większość kupujących diamenty jest początkująca w ich ocenie. Dlatego klienci używają certyfikatów, aby wyrównać szanse. Ponieważ niewielkie różnice w klasyfikacji diamentów mogą stanowić różnicę setek, a nawet tysięcy złotych, wiarygodność certyfikatu diamentu jest ogromna.

Czy udało Ci się odpowiedzieć na pytanie, które zadaliśmy na wstępie? Zarówno diament, jak i jego właściciel potrzebuje oryginalnego certyfikatu diamentu. Dla kamienia taki certyfikat, to jak dowód tożsamości, a dla jego posiadacza - gwarancja jakości i spokoju. 


17.06.2022r.

Autor: Zespół 301 Carats

Porozmawiajmy

Ponad 10 lat doświadczenia w handlu diamentami, dedykowany Dział Analiz oraz zespół ekspertów w biurach w całej Polsce pozwalają nam zapewnić naszym Klientom niezrównane wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania diamentów - od wyboru właściwego kamienia po jego sprzedaż z zyskiem. Zapraszamy do rozmowy telefonicznej oraz spotkania z nami osobiście lub online. 

Najnowsze artykuły

Od czego zależy cena diamentów?
Od czego zależy cena diamentu? Diamenty różnią się tak bardzo, że można zaryzykować stwierdzenie, że...
Cechy diamentów kolorowych
Cechy diamentów kolorowych Diamenty kolorowe w pewnym sensie bardzo mocno różnią się od kamieni bezbarwnych....
Diamenty w kolorach fantazyjnych
Diamenty w kolorach fantazyjnych Kolorowe diamenty zyskują uznanie branży jubilerskiej oraz zainteresowanie inwestorów na całym...
Poradnik kupowania diamentów

Pobierz nasz darmowy poradnik kupowania diamentów

Kompleksowy poradnik rynku diamentów.