Poznaj niepowtarzalne

Naturalne Kolorowe Diamenty

Ze względu na ich piękno i bardzo rzadkie występowanie, diamenty o barwach fantazyjnych są jednymi z najcenniejszych kamieni szlachetnych. Wspaniałość tych urzekających klejnotów leży nie tylko w ich hipnotyzujących kolorach, ale także unikalności. W przeciwieństwie do bezbarwnych kamieni, nie ma dwóch identycznych kolorowych diamentów.

Prawdziwa unikalność

Ciężko pojąć rzadkość kolorowych diamentów. Niektóre z barw trafiają się raz na 10 tysięcy wydobytych kamieni. Podobnie jak w przypadku niezwykłych dzieł sztuki, unikatowość i ograniczona podaż napędzają ich wartość, która rośnie z biegiem czasu.

Dzięki 301 Carats możesz dołączyć do ekskluzywnego grona osób, które posiadają te wyjątkowo rzadkie diamenty w swojej kolekcji.

Ocena diamentów kolorowych

Klasyfikacja diamentów kolorowych różni się diametralnie od tych bezbarwnych. W klasycznych diamentach brak zabarwienia podnosi ich wartość, podczas gdy w kolorowych większe nasycenie barwy jest bardziej pożądane. Tradycyjna ocena metodą 4C (kolor, szlif, czystość, masa) jest istotna przy obu rodzajach diamentów, jednak w przypadku kolorowych ich wartość związana jest przede wszystkim z parametrami koloru - główną rolę odgrywa barwa oraz jej intensywność, mierzona w skali od Faint do Fancy Dark.

Więcej o ocenie diamentów kolorowych

Barwa (Hue)

Barwa (Hue) to dominujący kolor diamentu. Może on występować samodzielnie lub posiadać towarzyszące odcienie, które umieszczane są na początku nazwy. Przykładowo diament może mieć tylko jeden kolor - żółty, opisywany jako Fancy Yellow, lub gdyby żółty kamień posiadał domieszkę zielonego odcienia, zostałby opisany jako Fancy Greenish Yellow. Diamenty z pojedynczą, czystą barwą są zazwyczaj rzadsze i stąd droższe niż kamienie z dodatkowymi zabarwieniami.

Dodatkowo każdy z kolorów ocenia się pod względem jego nasycenia i tonacji, które istotnie wpływają na wartość diamentu.
diamond hue chart
tone and saturation graph

Nasycenie i ton (Saturation, Tone)

Nasycenie opisuje intensywność i wyrazistość barwy danego kamienia. Rozróżnia się 9 poziomów od "faint" do "dark". Niektóre kamienie występują tylko w kilku wariantach nasycenia.

Aby lepiej zrozumieć skalę nasycenia, można wyobrazić sobie 2 lampki czerwonego wina - jedna czysta, a druga z dodatkiem wody. Odcień byłby ten sam (czerwony), ale różniłby się intensywnością.

Ton natomast wyraża jak jasna (bądź ciema) jest barwa kamienia.
Oba parametry są niezwykle ważne w ocenie i wyglądzie diamentu, a ich kombinacje pozwalają na wiele ciekawych odmian jednego koloru.

Diamenty o ocenie Fancy Vivid są uważane za najpiękniejsze i najbardziej wartościowe. Zawierają najwyższe nasycenie i pozwalając jednocześnie na odbicie optymalnej ilości światła, w wyniku czego zachwycają bardzo silnym kolorem i blaskiem.

Podaruj ponadczasowy prezent

Kolorowe diamenty są wyjątkowym darem od natury, który powstawał przez miliardy lat. Teraz masz możliwość kontynuowania ich przygody, wręczając komuś bliskiemu prezent, który może być przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Każdy diament posiada certyfikat GIA, IGI lub HRD

Do diamentu dołączone jest piękne opakowanie, certyfikat i broszura

Przesyłka jest w pełni ubezpieczona i darmowa

Wybierz swój wymarzony kolor

Ostatecznie, najważniejszym czynnikiem w wyborze kolorowego diamentu jest Twoje, indywidualne postrzeganie piękna. Dzięki niemal wszystkim kombinacjom kolorów i odcieni diamentów dostępnych w asortymencie 301 Carats, możesz znaleźć wyjątkowy klejnot, który najbardziej pasuje do Twojej osobowości i stylu. Romantyczny róż, ognisty pomarańcz czy spokojna zieleń - to tylko kilka możliwości z pięknej palety barw diamentów.

Żółte diamenty

Żółty kolor, emanujący ciepłem i napawający optymizmem, spowodowany jest zastąpieniem atomów węgla atomami azotu w siatce krystalicznej diamentu. Gdy wystarczająco dużo azotu zostanie uwięzione w środku, kamień nabiera intensywnej, żółtej barwy. Oszlifowany diament w reakcji ze światłem emanuje przepiękny, słoneczny blask.

Różowe diamenty

Różowy, jako symbol romantyzmu i luksusu zaliczany jest do jednych z najrzadszych kolorowych diamentów, a jego pochodzenie pozostaje tajemnicą. Na każde 100 tysięcy wydobytych kamieni, tylko 150-300 jest różowych. Najpiękniejsze z nich odkryte zostały w już zamkniętej, słynnej kopalni Argyle w Australii.

Pomarańczowe diamenty

Między promienistą żółcią a intensywną czerwienią znajdziemy oszałamiający pomarańczowy diament, który sprawia wrażenie, jakby wewnątrz posiadał szalejący ogień. Czysty pomarańcz jest wyjątkowo rzadki, występując w mniej niż 300 ze 100 tysięcy wydobytych kamieni. Ten fascynujący kolor zawdzięczamy specyficznej mieszance atomów wodoru i azotu w siatce krystalicznej diamentu.

Zielone diamenty

Zielony, symbol pokoju i równowagi, jest niezwykle rzadko występującym kolorem w świecie diamentów. Zaledwie 0,000001% wydobytych diamentów posiada czystą, zieloną barwę. Aby uzyskać ten unikatowy kolor, diament musiał spędzić miliony lat w towarzystwie skał zawierających małe ilości radioaktywnych pierwiastków, takich jak uran lub tor.

Zaufani partnerzy

Wieloletnie doświadczenie oraz dostęp do rynku pierwotnego umożliwia nam współpracę z dystrybutorami diamentów z największych centrów handlowych kamieniami szlachetnymi oraz z najbardziej renomowanymi instytutami w branży.

Przy wyborze naszych diamentów, ich najwyższa jakość nie jest naszym jedynym priorytetem. W 301 Carats mocno wierzymy w System Certyfikacji Procesu Kimberley i możemy zagwarantować, że nasze kamienie pochodzą ze stref bezkonfliktowych, pozyskiwane są w sposób etyczny i posiadają certyfikat jednego z trzech wiodących laboratoriów gemmologicznych.