Cechy kamieni szlachetnych ze szczególnym uwzględnieniem diamentów

Diamenty to jedne z niewielu kamieni szlachetnych, które zna niemal każdy. Budzą zachwyt i pożądanie. Nie są jednak jedyne. Do tych cudów natury zalicza się jeszcze m.in. szafir, rubin oraz szmaragd tzw. wielka czwórka kamieni szlachetnych. Tę grupę łączą podobne cechy fizyczne, czyli trwałość i twardość, rzadkość występowania oraz walory estetyczne. W tym opracowaniu przyjrzymy się tym kamieniom, ze szczególnym uwzględnieniem diamentów.

Diamenty to wyjątkowe kamienie szlachetne

Diament zbudowany jest z atomów węgla i jest najtwardszym minerałem, który występuje w przyrodzie. Pierwsze diamenty powstały miliardy lat temu wewnątrz Ziemi, w wyniku silnego ciśnienia i wysokiej temperatury. Różnią się między sobą pod wieloma względami, dlatego tak trudno jest znaleźć dwa identyczne kamienie.

Starożytni Grecy cenili niezniszczalne kamienie i wierzyli, że mają mistyczne moce. Diamenty od zawsze symbolizowały także władzę, bogactwo i wysoki status społeczny. To właśnie one zdobiły insygnia i biżuterię władców, członków rodzin królewskich i szlachciców.

Diamenty są dobrem luksusowym. Zatem w momentach perturbacji na rynkach finansowych i szukania przez inwestorów bezpiecznych przystani (safe haven) - nie zyskują tyle, co złoto. Natomiast właśnie ze względu na swoją stałą wartość, namacalność i możliwość mobilności - diamenty można potraktować właśnie, jako luksusową, ale bezpieczną przystań.

Cechy kamieni szlachetnych

Do kamieni szlachetnych (precious gemstone) zaliczamy diament, szafir, rubin i szmaragd. Pozostałe kamienie należą do grupy półszlachetnych (semi precious gemstone). Jest to najpopularniejszy podział wywodzący się jeszcze z antyku. Może on jednak sugerować, że kamienie szlachetne są cenniejsze (droższe) od półszlachetnych, co nie zawsze jest prawdą. W związku, z czym obecnie odchodzi się od niego.

Do kamieni szlachetnych gemmolodzy zaliczają obecnie kamienie o następujących cechach:

I. Trwałość i twardość (co najmniej 7 w skali Mohsa).

Do oceny twardości minerału używamy skali Mohsa. Twardość należy rozumieć, jako odporność danego materiału na zarysowanie innym minerałem lub przedmiotem. Skala twardości Mohsa ma 10 stopni: 1 oznacza materiał najmiększy, najłatwiejszy do zarysowania, a 10 - najtwardszy.

Skala Mohsa (od najmiększego do najtwardszego) *:

1. Talk (bardzo podatny na zarysowania, można to zrobić nawet paznokciem)

2. Gips (podatny na zarysowania nawet paznokciem)

3. Kalcyt (można zarysować miedzianym drutem)

4. Fluoryt (podatny na zarysowania nożem)

5. Apatyt (trudno zarysować nożem)

6. Ortoklaz (można zarysować metalowym narzędziem)

7. Kwarc (może zarysować szkło)

8. Topaz (bez problemu zarysuje szkło)

9. Korund (przetnie szkło)

10. Diament (można go zarysować tylko innym diamentem)

Grafika 1. Skala twardości Mohsa 

Skala twardości Mohsa

Źródło: https://www.warsztatygeologiczne.pl/blog/skala-mohsa/

II. Rzadkość występowania.

Diamenty są dość powszechne. W ubiegłym roku wydobyto 113 milionów karatów. Jednak większość wydobycia (80%) stanowią diamenty, które wykorzystuje się głównie w przemyśle. Są to słabej jakości, najczęściej bardzo drobne kamienie o masie kilku setnych karata. To diamenty wykorzystywane w jubilerstwie należą to najrzadszych, a wśród nich te o kolorach fantazyjnych. Rosyjska Alrosa, jedna z największych firm wydobywczych, szacuje, że diamenty w kolorach fantazyjnych stanowią 0,01% całkowitego wydobycia.

III. Walory estetyczne: połysk, czystość i nasycenie barwy lub całkowita bezbarwność. 

Trzecim, ostatnim warunkiem zaliczenia do grupy kamieni szlachetnych są walory estetyczne. Kamienie szlachetne po cięciu i szlifowaniu charakteryzują się dobrym połyskiem, czystością i nasyceniem barwy. To sprawia, że te kamienie mogą pięknie lśnić i zachwycać swoim pięknem.

Podział diamentów - sposób wykorzystania

Diamenty można podzielić ze względu na sposób ich wykorzystania. Wyróżniamy:

Diamenty przemysłowe, które stanowią około 40% całego rynku diamentów.

Diamenty o zastosowaniu jubilerskim, o najwyższej jakości, stanową 20% wydobycia i przeznaczone są na luksusowy rynek jubilerski.

Pozostałe 40% diamentów (w zależności od ceny i popytu) jest podzielona pomiędzy potrzeby wyspecjalizowanego przemysłu a rynek niższej jakości biżuterii. Z reguły większość tych kamieni trafia do przemysłu.

Wykres 1. Podział wykorzystania diamentów

Podział wykorzystania diamentów jubilerskich i przemysłowych

Źródło: The Global Diamond Industry 2020-21, Bain & Company

Diamenty w przemyśle

Diamenty są odporne na bardzo wysokie temperatury, dobrze przewodzą ciepło i są izolatorem prądu. Twardość diamentu wykorzystywana jest w maszynach ściernych i wiertłach. Mają zastosowanie w specjalistycznych urządzeniach medycznych oraz przemysłowych.

Około 40% wydobywanych rocznie diamentów trafia do przemysłu. Są to w większości bardzo małe kamienie, o bardzo słabej jakości, nienadającej się do wykorzystania w jubilerstwie.

Diamenty w jubilerstwie

Diamenty o jakości jubilerskiej (gem quality) można podzielić na diamenty komercyjne oraz inwestycyjne. Wyjątkowe kamienie, o najwyższej jakości, mogą służyć jako aktywa inwestycyjne. Są to bardzo rzadkie kamienie, których podaż jest mocno ograniczona. Dotyczy to kamieni o najwyższej czystości, które są idealnie bezbarwne i mają dużą masę. Takie diamenty nie trafiają się często, dlatego ich ceny należą do bardzo wysokich, a sam kamień bardzo dobrze trzyma wartość.

Mniej dostępne, ale bardziej pożądane, są kamienie kolorowe. Ich ceny są znacznie wyższe od diamentów bezbarwnych. Kolorowe diamenty występują niezwykle rzadko i nabywcy są w stanie za nie zapłacić wielokrotnie więcej, niż za kamienie bezbarwne.

Diamenty komercyjne, wykorzystywane do produkcji biżuterii, nie muszą charakteryzować się tak wysokimi parametrami, jak diamenty przeznaczonych do inwestowania. W jubilerstwie wykorzystuje się diamenty o mniejszej masie lub posiadające niewidoczne dla „nieuzbrojonego oka” zanieczyszczenia. 

Diament, szafir, rubin i szmaragd – wielka czwórka kamieni szlachetnych

Kamienie szlachetne łączy kilka podobnych cech fizycznych. Każdy z nich musi charakteryzować się twardością na poziomie min. 7 w skali Mohsa. W celu klasyfikacji minerału jako kamienia szlachetnego musi on również rzadko występować oraz posiadać odpowiednie walory estetyczne. Tylko kamienie o odpowiedniej czystości, efektach wizualnych i nasyceniu barwy można zaliczyć do kamieni szlachetnych. Taką klasyfikację spełniają diamenty, szafiry, rubiny oraz szmaragdy tzw. wielka czwórka kamieni szlachetnych. Są to unikatowe klejnoty, które zdobią najpiękniejsze wyroby jubilerskie.


10.02.2022r.

Autor: Zespół 301 Carats

Porozmawiajmy

Ponad 10 lat doświadczenia w handlu diamentami, dedykowany Dział Analiz oraz zespół ekspertów w biurach w całej Polsce pozwalają nam zapewnić naszym Klientom niezrównane wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania diamentów - od wyboru właściwego kamienia po jego sprzedaż z zyskiem. Zapraszamy do rozmowy telefonicznej oraz spotkania z nami osobiście lub online. 

Najnowsze artykuły

Od czego zależy cena diamentów?
Od czego zależy cena diamentu? Diamenty różnią się tak bardzo, że można zaryzykować stwierdzenie, że...
Cechy diamentów kolorowych
Cechy diamentów kolorowych Diamenty kolorowe w pewnym sensie bardzo mocno różnią się od kamieni bezbarwnych....
Diamenty w kolorach fantazyjnych
Diamenty w kolorach fantazyjnych Kolorowe diamenty zyskują uznanie branży jubilerskiej oraz zainteresowanie inwestorów na całym...
Poradnik kupowania diamentów

Pobierz nasz darmowy poradnik kupowania diamentów

Kompleksowy poradnik rynku diamentów.