Podsumowanie stycznia 2023 na rynku diamentów

W styczniu ustabilizowały się ceny diamentów. Indeksy RAPI, IDEX oraz RDI zmieniły się nieznacznie. Ceny diamentów nie uległy zmianom, ponieważ jubilerzy na razie wstrzymują się z uzupełnieniem zapasów po okresie świątecznym. Na rynku panuje ostrożność co do pierwszej części roku ze względu na niepewność gospodarczą i słabsze nastroje konsumentów szczególnie w USA. Optymizmem dla branży są jednak Chiny. Po zniesieniu polityki Zero Covid w Państwie Środka pod koniec ubiegłego roku oczekuje się dobrych wyników sprzedaży podczas Chińskiego Nowego Roku przypadającego w tym roku na 22 stycznia.

De Beers obniża ceny diamentów

De Beers, który odpowiada za około 30% podaży nieoszlifowanych diamentów, zdecydował się w styczniu obniżyć ceny surowych kamieni. Na ostatnim spotkaniu z kupującymi (sight) zaoferował ceny niektórych 2-karatowych diamentów nawet o 10% taniej niż na poprzednich spotkaniach. Z drugiej strony ceny diamentów w wysokich parametrach, ale o masie poniżej 0,75 karata wzrosły o około 10%. Zmiana odzwierciedla sytuację na rynku, w której popyt na duże kamienie w słabszej jakości był niemrawy.

Wykres 1. Maksymalna zmiana cen wybranych nieoszlifowanych diamentów oferowanych przez De Beers w styczniu wobec poprzedniej oferty.

Źródło: Rapaport News

De Beers znany jest z tego, że niechętnie obniża ceny surowych diamentów podczas spotkań z kupującymi. Z drugiej strony wystarczy lekka poprawa sentymentu i podnosi ceny. Ponowne otwarcie Chin poprawiło nastroje, a okres świąteczny w USA był zadowalający, więc zdecydowali się na podwyżkę cen mniejszych, ale bardziej pożądanych diamentów wysokiej jakości.

Wzrost cen RDI

Większy popyt na mniejsze diamenty wysokiej jakości widać również na rynku diamentów oszlifowanych. Według Rapaport Diamond Index ceny mniejszych kamieni wzrosły, a większych się nie zmieniły. Średnia zmiana ceny 0,5-karatowych diamentów w kolorze D-F i czystości IF-VVS2 wzrosła o 0,41% w styczniu. 1- i 3-karatowych pozostała bez zmiany.


Wykres 2. Zmiana ceny wybranych 0,5-karatowych diamentów lokacyjnych w styczniu

Źródło: Rapaport

Rosną ceny mniejszych diamentów

W ubiegłym miesiącu potwierdzeniem wzrostów mniejszych kamieni, ale o wysokich parametrach jest indeks RAPI dla 0,3-karatowych diamentów. W styczniu indeks wzrósł o 3,1%. Indeksy większych diamentów nieznacznie spadły. RAPI 0,5-karatowy w styczniu stracił niewiele na wartości, notując wynik -0,2%. Więcej stracił indeks 1-karatowy i 3-karatowy odpowiednio 0,9% i 0,3%.

Podobnie zachowywały się indeksy IDEX. Główny benchmark IDEX dla szerokiego rynku diamentów spadł o 1,21% w styczniu. Największy wpływ miały spadające ceny diamentów 1-karatowych. IDEX dla 1-karatowych kamieni spadł o 1,87% w ubiegłym miesiącu. Najlepiej zachowywały się duże, 3-karatowe diamenty, których indeks wzrósł o 0,04%.

Czy walentynki wpłyną na ceny diamentów?

W tym roku kupujący w USA wydadzą mniej na biżuterię, niż w roku ubiegłym według prognoz National Retail Federation. Biżuteria od dawna w ujęciu wartościowym stanowi największy udział w wydatkach z okazji dnia zakochanych. Podczas najbliższych walentynek szacuje się, że konsumenci w USA przeznaczą na biżuterię 5,5 mld USD, co będzie o 11% mniej, niż w rekordowym ubiegłym roku (6,2 mld USD).

Wyższa sprzedaż może przyczynić się do poprawy sentymentu w branży i być istotna w kwestii prognoz na ten rok. Pierwsze informacje powinny zacząć się pojawiać w połowie lutego, więc temat będzie kontynuowany w następnym podsumowaniu miesięcznym.

Udostępnij:


07.02.2023r.

Autor: Zespół 301 Carats

Porozmawiajmy

Ponad 10 lat doświadczenia w handlu diamentami, dedykowany Dział Analiz oraz zespół ekspertów w biurach w całej Polsce pozwalają nam zapewnić naszym Klientom niezrównane wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania diamentów - od wyboru właściwego kamienia po jego sprzedaż z zyskiem. Zapraszamy do rozmowy telefonicznej oraz spotkania z nami osobiście lub online.

Najnowsze artykuły

Rosnący rynek diamentów laboratoryjnych i jego wpływ na diamenty naturalne
Rosnący rynek diamentów laboratoryjnych i jego wpływ na diamenty naturalne Technologiczna rewolucja zagląda także na rynek...
Podsumowanie sierpnia 2023 na rynku diamentów
Podsumowanie sierpnia 2023 na rynku diamentów Wakacje okazały się mało sprzyjającym okresem dla rynku diamentów,...
Poradnik kupowania diamentów

Pobierz nasz darmowy poradnik kupowania diamentów

Kompleksowy poradnik rynku diamentów.