Podsumowanie lutego 2023 na rynku diamentów

W lutym na rynku diamentów sytuacja zmieniła się nieznacznie, ale widać pewne symptomy sygnalizujące poprawę sytuacji po słabym 2022 r. Już w styczniu wg danych Mastercard wydatki Amerykanów na biżuterię wzrosły o 6,5% r./r., po 9 miesiącach stagnacji. Czekamy jeszcze na dane o sprzedaży biżuterii 14 lutego. Aktywność konsumencka Amerykanów zatem nieco rośnie. Poluzowanie restrykcji w Chinach powoduje większy ruch na rynku diamentów w Hongkongu, jednak lutową stagnację można też przypisać oczekiwaniu na rezultaty targów biżuterii w Hongkongu, odbywających się w dniach 1-5 marca. Rynek oczekuje też na skuteczniejsze sankcje na rosyjskie diamenty, chociaż grupa G-7 nie uwzględniła diamentów na liście sankcji wprowadzonych w rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, aczkolwiek zapowiedziała dalsze działania. Indeksy RAPI, RDI i IDEX zmieniły się nieznacznie.

Małe kamienie w cenie

W lutym wg Rapaport Diamond Index ceny diamentów 0,5-, 1- i 3-karatowych o czystości IF-VVS2 się nie zmieniły. Minimalne zmiany potwierdza indeks RAPI – dla 0,5-karatowych diamentów wzrósł w lutym o 0,1%, a dla diamentów 1-karatowych spadł o 0,1%. Większy ruch spadkowy zanotowany został na większych diamentach – indeks RAPI dla kamieni 3-karatowych spadł o 1%. Sprzedający stosują zniżki dla diamentów 1-karatowych i większych, aby zachęcić powracających na rynek chińskich kupujących. Proces odbudowania popytu po poluzowaniu restrykcji w Państwie Środka jeszcze potrwa. Za to indeks RAPI dla 0,3-karatowych diamentów w lutym urósł o 3,5% i to po zwyżce o 3,1% w styczniu, potwierdzając popularność i wysokie ceny mniejszych kamieni. Tu już widać również większy popyt ze strony Chin. Podobnie zachowywały się indeksy IDEX. Główny benchmark IDEX dla szerokiego rynku diamentów spadł o 0,52% w styczniu. Duży udział w tym spadku miały diamenty 3-karatowe, których indeks spadł o 1,77%, podczas gdy np. ceny diamentów 0,5-karatowych wzrósł o 0,13%.  

Wykres 1. Wykres 1. Zmiana wartości indeksu RAPI dla diamentów o masie 0,3 karata


Źródło: Rapaport

De Beers znów podwyższa ceny małych kamieni

W styczniu De Beers obniżył ceny dużych nieoszlifowanych kamieni, ale za to podwyższył ceny diamentów poniżej 0,75 karata. Na ruch podwyższający ich ceny o 10% zdecydował się także podczas lutowego spotkania z kupującymi (sight). Jest to pierwsza taka dwukrotna podwyżka od początków 2022 r., gdy jeszcze panowała diamentowa hossa. Szczególnie podrożała grupa bardzo małych diamentów, ok. 0,03 karata, których ceny poszybowały nawet o 30% od początku roku. Przyczyniły się do tego niskie zapasy i duży popyt producentów biżuterii i zegarków na takie właśnie kamienie.

Ogólnie też lutowa podwyżka cen mniejszych kamieni przez De Beers zdziwiła obserwatorów rynkowych. Obstawiano, że optymalniejszym terminem będzie marzec, gdy będzie można lepiej oszacować skalę popytu z Chin po poluzowaniu restrykcji covidowych oraz zobaczyć rezultat targów w Hongkongu.


Problemy z przedłużeniem umowy De Beers z Botswaną


W czerwcu tego roku wygasa umowa na wydobycie diamentów przez De Beers z Botswaną, będącą drugim największym producentem diamentów na świecie. Są to długoterminowe, 10-letnie umowy, a aktualna jest z 2010 r., prolongowana podczas pandemii. Prezydent Botswany, Mokgweetsi Masisi, w okresie swoich rządów zwiększył udział w zyskach Botswany z 10 do 25%. Obecnie jego postulat to podział zysków w stosunku 50:50. Kraj ten nie posiada jednak odpowiedniego know-how do kontynuowania wydobycia po ewentualnym wycofaniu się De Beers. W przypadku braku znalezienia innego operatora kopalni, kilkanaście mln karatów rocznej podaży diamentów może zniknąć z rynku, co jednoznacznie wpłynęłoby pozytywnie na ceny diamentów.


Taki scenariusz jest mało prawdopodobny, chociaż dopuszczalny przy kompletnym impasie negocjacyjnym, tym bardziej że prezydent Botswany deklaruje gotowość odejścia od negocjacji i zerwania umowy. Bardziej prawdopodobna opcja to krótsza umowa z nieco korzystniejszym dla Botswany podziałem zysków. Inna opcja to także znalezienie innego operatora kopalni (mówi się o Lucarze i HB Antwerp), ale to może powodować komplikacje techniczne i czasowo zmniejszyć wydobycie, co także odbiłoby się pozytywnie na cenach diamentów.


Szczelniejsze sankcje na rosyjskie diamenty?


Dotychczas wprowadzone sankcje na Rosję w przypadku diamentów okazują się mało skuteczne. Lobby europejskich handlarzy doprowadziło do braku przystąpienia do nich przez Belgię, bojącej się utraty statusu centrum handlu diamentami na rzecz Azji. Chociaż import się zmniejszył, to rosyjskie diamenty trafiają na rynek, np. przerabiane w Indiach i wskazywane jako innego niż rosyjskie pochodzenia.


Obecnie trwają prace grupy G7 wraz z UE mające na celu śledzenie rosyjskich diamentów przekraczających granicę, aby wydajnie oznaczyć ich źródło pochodzenia. Mówi się o zbudowaniu specjalnej bazy pomagającej w takim śledzeniu, co byłoby zgodne z Procesem Kimberley, mającym na celu minimalizację obrotu diamentami mogącymi finansować terroryzm, przestępczość albo działania wojenne. Prace zainicjowane przez grupę prawników są na wczesnym etapie, a wprowadzenie takiego rejestru diamentów jest technicznie trudne, jednak oficjele z G-7 oraz UE wyrażają optymizm i spodziewają się sukcesu projektu. Takie sankcje zauważalnie już wpłynęłyby na zmniejszenie podaży i poprawiły notowania diamentów.


Udostępnij:


08.03.2023r.

Autor: Zespół 301 Carats

Porozmawiajmy

Ponad 10 lat doświadczenia w handlu diamentami, dedykowany Dział Analiz oraz zespół ekspertów w biurach w całej Polsce pozwalają nam zapewnić naszym Klientom niezrównane wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania diamentów - od wyboru właściwego kamienia po jego sprzedaż z zyskiem. Zapraszamy do rozmowy telefonicznej oraz spotkania z nami osobiście lub online.

Najnowsze artykuły

Rosnący rynek diamentów laboratoryjnych i jego wpływ na diamenty naturalne
Rosnący rynek diamentów laboratoryjnych i jego wpływ na diamenty naturalne Technologiczna rewolucja zagląda także na rynek...
Podsumowanie sierpnia 2023 na rynku diamentów
Podsumowanie sierpnia 2023 na rynku diamentów Wakacje okazały się mało sprzyjającym okresem dla rynku diamentów,...
Poradnik kupowania diamentów

Pobierz nasz darmowy poradnik kupowania diamentów

Kompleksowy poradnik rynku diamentów.