Podsumowanie lipca 2023 na rynku diamentów

Pierwszy miesiąc wakacji nie był dobrym okresem dla rynku diamentów, gdyż spadały ceny zarówno małych (wcześniej trzymających się mocniej diamentów), jak i diamentów dużych. Producenci chcieliby obniżyć zapasy, ale kupujący pozostają ostrożni z zakupami właśnie ze względu na spadające ceny. Rośnie konkurencja ze strony diamentów laboratoryjnych, które kontynuują trend wzmacniania swojego udziału, zwłaszcza tych o masie 1 i 3 karatów. Jubilerzy są zachęceni wysoką marżą na tych produktach, mimo presji na spadki cen (spadki cen hurtowych większe niż detalicznych). Od strony czysto ekonomicznej przyczyn słabości należy szukać w gospodarkach USA i Chin. Zapraszamy do podsumowania lipca na rynku diamentów bezbarwnych.

Niepewna sytuacja konsumentów w USA i Chinach

W Chinach ożywienie gospodarcze jest marne, jak na standardy tego kraju, przez co rząd zmuszony jest deklarować kolejne programy wsparcia gospodarki. W USA natomiast, mimo spadku inflacji do 3%, w czerwcu nie podjęto decyzji o zatrzymaniu cyklu podwyżek stóp. Fed podkreślał za to swoją determinację w doprowadzeniu inflacji do celu, czyli 2%, uzależniając kolejne decyzje od spływających danych. Może to nie być jeszcze wystarczająco zachęcające Amerykanów do poluzowania pasa. Dane o sprzedaży detalicznej za czerwiec w USA wskazały na dynamikę 0,2% m/m wobec 0,3% w maju (zrewidowano w dół z 0,5%) i 0,4% w kwietniu. Widać więc wyraźnie słabnącą dynamikę w tej kategorii.  

Przecena diamentów w lipcu

W lipcu wg Rapaport Diamond Index ceny diamentów o masie 0,5 ct i czystości od VVS2 do VS2 spadły na wartości od 2 do 3,13%, a nie zmieniły się ceny dla diamentów o czystości IF i VVS1. Dla diamentów o masie 1 ct spadki wystąpiły w czystości od VS2 i przekraczały 3%. Ceny diamentów o masie 3 ct i czystości od IF do VS2 się nie zmieniły. Spadki cen dotyczyły więc dalej głównie diamentów o słabszej czystości.

Tabela 1. Zmiana ceny 1-karatowych diamentów w lipcu wg Rapaport Diamond Index

Źródło: Rapaport 

Indeks RAPI wykazał także wyraźnie negatywne tendencje. Najmocniej w lipcu, bo o 4,5%, spadł indeks dla diamentów 0,5-karatowych. Spadek ceny tych diamentów jest też największy od początku roku i wynosi 14,5%. Indeks RAPI dla diamentów 1-karatowych spadł o 2,7% i od początku roku jest niżej o 10,9%. Indeksy RAPI dla diamentów 0,3-karatowych i 3-karatowych spadły po 1,5%. W tym momencie jedynie ceny diamentów o najmniejszej masie utrzymują się na plusie w ujęciu od początku roku, ale jest to wzrost już tylko o 4,4%.

Indeks IDEX także potwierdził spadkowe tendencje na rynku. Indeks zagregowany spadł o 2,8%. Większa presja obserwowana była w mniejszych kamieniach – indeks IDEX dla diamentów 0,5-karatowych spadł o 5,4%. Indeks dla diamentów 3-karatowych obniżył się o 2,7%. Natomiast po raz kolejny mocne okazały się największe kamienie – indeksy dla diamentów o masie 4 i 5 karatów zyskały po ok. 2,7%.

W skład indeksu RAPI oraz IDEX wchodzą diamenty o bardzo mocno zróżnicowanych parametrach. Od koloru D-H (RAPI) i D-K (IDEX) oraz czystości IF-VS2 (RAPI) i IF-SI3 (IDEX). A jak pokazuje Rapaport Diamond Index nie wszystkie kategorie diamentów charakteryzowały się spadkiem cen w lipcu. Na mocne spadki tych indeksów wpływają przede wszystkim przeceny diamentów w gorszych parametrach tj. kolorze od G do K oraz czystości od VS1 do SI3. Diamenty w najlepszych parametrach tj. kolorze D-F i czystości IF-VVS2 utrzymały ceny lub w najgorszym wypadku potaniały o 3% (m.in. 1,5- karatowe brylanty w kolorze F i czystości VVS2). 

Słabe półrocze De Beers

Spadające ceny diamentów i słaby popyt na nie odbijają się na wynikach jednego z największych producentów tych kamieni – spółki De Beers z grupy Anglo American. W pierwszym półroczu 2023 r. przychody De Beers spadły o 21% r/r, do 2,8 mld USD, chociaż wolumen sprzedaży diamentów utrzymał się na zbliżonym poziomie względem półrocza zeszłego roku (15,3 mln karatów). Spadek przychodów jest więc pochodną spadku cen diamentów. Średnia cena sprzedaży karata spadła o 23% r/r, do 163 USD. Przy wysokich kosztach i wydatkach inwestycyjnych, spadek rentowności sprzedaży przełożył się na spadek zysku operacyjnego aż o 79% r/r, do 150 mln USD. De Beers podtrzymał swoją roczną prognozę sprzedaży na 2023 r. na poziomie 30-33 mln karatów (sprzedaż w 2022 r. wyniosła 34,6 mln karatów).

Wykres 1. Wyniki finansowe półroczne De Beers.

Źródło: Interim Financial Results, De Beers Group

W raporcie De Beers podaje jako powody słabszych wyników wysoki stan zapasów diamentów oszlifowanych oraz dalszą niepewność co do rozwoju gospodarczego, przekładającą się na ostrożność w podejmowaniu decyzji zakupowych przez konsumentów. Także ożywienie w Chinach po zdjęciu restrykcji covidowych nie przebiega tak, jak tego spółka oczekiwała. Natomiast z pozytywnych rzeczy należy zauważyć dalsze solidne wyniki luksusowej marki biżuterii – dywizja De Beers Jewellery zanotowała dwucyfrowe wzrosty sprzedaży. Popyt na wyroby biżuteryjne wysokiej jakości jest więc cały czas mocny.

W dłuższym terminie De Beers spodziewa się redukcji poziomu zapasów nieoszlifowanych diamentów, ale w krótkim terminie trudna sytuacja rynkowa może się utrzymywać.

Pierwsze dane za lipiec potwierdzają problemy. Poza widoczną presją na spadki cen diamentów widać też pogłębienie spadku wartości sprzedaży. W lipcowym cyklu (sight) spadła ona po raz 6 z rzędu, o 36% względem lipca zeszłego roku, do 410 mln USD. Podczas ostatniego spotkania z kupującymi (sights) De Beers obniżył ceny sprzedaży diamentów o masie 0,75 karata i większych, co odzwierciedla małe zainteresowanie kamieniami o masie powyżej 0,3 karata. Dodatkowo utrzymał politykę odkupywania do 30% zapasów od swoich klientów.

Ceny diamentów laboratoryjnych spadają wolniej?

De Beers jest obecny też na rynku diamentów laboratoryjnych ze swoją marką Lightbox. CFO De Beers zauważa, że ceny detaliczne diamentów laboratoryjnych spadają wolniej. Otwiera to pole do dyskusji, dlaczego tak się dzieje.


Znaczenie ma tu możliwa do uzyskania przez jubilerów marża, która może przesłonić etykę pracy. Większość klientów przychodzi z myślą zakupu biżuterii z diamentem naturalnym, ale może być konwertowana na klientów diamentów laboratoryjnych. Dla klienta jest to niższa cena, a dla sprzedawcy wyższa marża, przy czym proces ten może nie być do końca transparentny – sprzedawca może nie informować klienta rzetelnie o różnicach, fakcie braku utrzymania wartości i rosnącej mocno podaży diamentów laboratoryjnych.

Powyższe rodzi dyskusje o kanibalizacji rynku diamentów naturalnych przez laboratoryjne, czego przemysł diamentowy chciałby uniknąć. Wyniki dywizji „Pozostałe” w De Beers, gdzie są m.in. spółki zajmujące się diamentami laboratoryjnymi, notował kilkunastoprocentowe wzrosty sprzedaży w pierwszej połowie 2023 r, a więc sugeruje to zwiększanie udziału diamentów laboratoryjnych w miksie sprzedaży De Beers. Być może taka sytuacja będzie i sygnałem dla spółki, aby bardziej skupić się na swoim bazowym biznesie diamentów naturalnych.

Popyt na luksus w Hongkongu dalej mocny

Nie wszędzie informacje o popycie konsumenckim są tak złe. Zieloną wyspą pozostaje Hongkong, który po zdjęciu restrykcji covidowych cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Największy odsetek turystów stanowią Chińczycy, którzy odwiedzają Hongkong często właśnie w celach konsumpcyjnych.

W czerwcu sprzedaż detaliczna urosła o 20% r/r, ale już kategoria związana z dobrami luksusowymi, zegarkami i biżuterią wzrosła o 64% r/r, do 713 mln USD, wynika z danych Chińskiego Urzędu Statystycznego. Sprzedaż tych dóbr od początku roku rośnie o 74% r/r, do prawie 4 mld USD. Rzecznik chińskiego rządu spodziewa się utrzymania wysokiej dynamiki sprzedaży detalicznej. W miesiącach wakacyjnych spodziewa się jeszcze większego ruchu turystycznego, co jest naturalne. Do tego zapowiedzi wspierania konsumenta, także poprzez dystrybucję voucherów na wydatki konsumpcyjne, powinny działać pozytywnie na sentyment kupujących. Jest to dobra informacja dla rynku diamentów.

Kolejne sankcje na Alrosę 

Temat sankcji na Rosję, rosyjskie podmioty gospodarcze i osoby fizyczne z nimi powiązane pozostaje żywy, ale dużo sprawniej niż UE poruszają się w nim Stany Zjednoczone.

W maju nowym CEO rosyjskiej Alrosy został Pavel Marinychev. W lipcu USA objęła go sankcjami powodującymi zablokowanie jakichkolwiek aktywów czy transakcji prowadzonych w USA przez niego lub podmioty z nim powiązane. Jest to kolejny krok do wykluczenia Alrosy z międzynarodowego obiegu gospodarczego. Nadrzędnym celem USA jest osłabienie pozycji gospodarczej Rosji do tego stopnia, aby finansowo nie była w stanie prowadzić działań wojennych na tak szeroką skalę.

Obok sankcji personalnych na nowego CEO Alrosy, USA dodały też do listy sankcyjnej kolejny rosyjski podmiot – UMMC (Ural Mining and Metallurgical Company), jednego z największych rosyjskich producentów miedzi, cynku i złota.

Udostępnij:


04.08.2023r.

Autor: Zespół 301 Carats

Porozmawiajmy

Ponad 10 lat doświadczenia w handlu diamentami, dedykowany Dział Analiz oraz zespół ekspertów w biurach w całej Polsce pozwalają nam zapewnić naszym Klientom niezrównane wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania diamentów - od wyboru właściwego kamienia po jego sprzedaż z zyskiem. Zapraszamy do rozmowy telefonicznej oraz spotkania z nami osobiście lub online.

Najnowsze artykuły

Rosnący rynek diamentów laboratoryjnych i jego wpływ na diamenty naturalne
Rosnący rynek diamentów laboratoryjnych i jego wpływ na diamenty naturalne Technologiczna rewolucja zagląda także na rynek...
Podsumowanie sierpnia 2023 na rynku diamentów
Podsumowanie sierpnia 2023 na rynku diamentów Wakacje okazały się mało sprzyjającym okresem dla rynku diamentów,...
Poradnik kupowania diamentów

Pobierz nasz darmowy poradnik kupowania diamentów

Kompleksowy poradnik rynku diamentów.