Zasada 4C to nie wszystko. Jak zdefiniować “Efekt WOW”?

Zawsze zalecamy zapoznanie się z podstawowymi zasadami rządzącymi światem handlu diamentami, zanim ktoś zdecyduje się na tak poważny zakup. Są to ustalone przez specjalistów, tj. gemmologów standardy oceny poszczególnych kamieni. Diament jednak jest wyjątkowym kamieniem szlachetnym i często o jego zakupie decyduje efekt "WOW”. Zdefiniowanie go nie jest prostym zadaniem. Razem podejmijmy próbę rozszyfrowania tego zjawiska. 


Co decyduje o tym, że dany diament podoba nam się bardziej niż inne? Dlaczego jedne diamenty skrzą się milionem iskier, a inne wydają się być bez życia? Ten, kto wymarzył sobie zakup idealnego diamentu musi poznać wyznaczniki “wow”, żeby świadomie dokonać wyboru i cieszyć się swoim kamieniem jeszcze długo po zakupie. 


Diamenty możemy odróżnić dzięki ich klasyfikacji na podstawie zasady 4C (color, clarity, cut and carat weight), z ang. kolor, czystość, szlif i masa karatowa. Wiele osób uważa, że to właśnie szlif w największym stopniu wpływa na efekt, jaki wywołuje na nas diament. Doskonale oszlifowany diament pod wpływem światła jest wręcz olśniewający. Każda fasetka ma znaczenie i świadczy o umiejętnościach rzemieślnika oraz ilości promieni odbijających się i powracających do oka odbiorcy.

Jak efekty szlifu ująć w słowa?

Podczas rozmowy o diamencie możesz usłyszeć: " Prawda, że jest piękny? Spójrz, jak bardzo się mieni. Zobacz, ile życia ma ten kamień".


Istnieją efekty optyczne, które sprawiają, że piękny diament wygląda tak, jak wygląda. Razem dają one diamentowi życie i decydują o jego atrakcyjności wizualnej - zwłaszcza kiedy nim poruszasz. 


Dyspersja (ogień) powstaje, kiedy białe światło przechodzące przez diament zostaje rozproszone na tęczę kolorów. Szukaj czerwonych, niebieskich, żółtych lub pomarańczowych błysków, gdy będziesz poruszać diament pod sklepowymi reflektorami.


Scyntylacja (iskrzenie) odnosi się do plamek światła, które migają, kiedy diament, Ty lub źródło światła się porusza. W atrakcyjnym diamencie odbicia powinny być równomierne i zrównoważone pod względem wielkości.


Brylancja, to iskrzące się odbicia promieni świetlnych. Jest to więc magia błyszczących kamieni szlachetnych, którą uzyskuje się poprzez ich prawidłowe wyszlifowanie. Podstawa diamentu działa, jak zwierciadło. Wpadające w jego wnętrze światło załamuje się na powierzchni i odbija od dolnej części. Odbite promienie załamują się ponownie na wierzchniej części kamienia. Obracając brylant, możemy obserwować to zjawisko, jako wielobarwne migotliwe refleksy. 

Znaczenie proporcji w szlifie diamentu

Jeśli chodzi o proporcje diamentu, czyli wymiary i kąty faset oszlifowanego diamentu oraz ich wzajemne relacje, nie ma ustalonej "formuły". 


Jest to jedna z zaskakujących rzeczy, które GIA odkryło w trakcie 70 000 testów, podczas opracowywania systemu klasyfikacji szlifów. Istnieje szereg proporcji, które mieszczą się w każdej klasie szlifu, a każdy konkretny diament w tej klasie może wyglądać nieco inaczej. Z tego powodu określony kamień może być bardziej atrakcyjny dla jednego klienta niż dla drugiego, nawet jeśli oba mają równie dobre parametry. System GIA kładzie większy nacisk na ogólny wygląd diamentu, a nie na pojedynczy układ proporcji.

Na co zwrócić uwagę

Ciemne obszary w centrum, pod taflą lub wokół rondysty mogą oznaczać, że kształt surowca wymusił pewne kompromisy. Z kolei jasne, równe wzory oznaczają dbałość o szczegóły i precyzję szlifu.


System GIA obniża ocenę diamentów, które mają nadmierny ciężar w postaci bardzo grubych obwódek, stromych koron lub głębokich pawilonów. Diamenty o cechach, które sprawiają, że są one podatne na uszkodzenia - takie jak bardzo cienkie krawędzie - również otrzymują niższe oceny GIA.


Uważnie obserwuj diamenty, które mają wysoką ocenę szlifu. Często różnią się one nieco od siebie.


Certyfikat diamentu w połączeniu z Twoją własną obserwacją wizualną potwierdzi to, co widzi Twoje oko. Ostateczna ocena należy co Ciebie, więc upewnij się, że wybierzesz diament, który najbardziej Ci się podoba.


18.04.2022r.

Autor: Zespół 301 Carats

Porozmawiajmy

Ponad 10 lat doświadczenia w handlu diamentami, dedykowany Dział Analiz oraz zespół ekspertów w biurach w całej Polsce pozwalają nam zapewnić naszym Klientom niezrównane wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania diamentów - od wyboru właściwego kamienia po jego sprzedaż z zyskiem. Zapraszamy do rozmowy telefonicznej oraz spotkania z nami osobiście lub online. 

Najnowsze artykuły

Od czego zależy cena diamentów?
Od czego zależy cena diamentu? Diamenty różnią się tak bardzo, że można zaryzykować stwierdzenie, że...
Cechy diamentów kolorowych
Cechy diamentów kolorowych Diamenty kolorowe w pewnym sensie bardzo mocno różnią się od kamieni bezbarwnych....
Diamenty w kolorach fantazyjnych
Diamenty w kolorach fantazyjnych Kolorowe diamenty zyskują uznanie branży jubilerskiej oraz zainteresowanie inwestorów na całym...
Poradnik kupowania diamentów

Pobierz nasz darmowy poradnik kupowania diamentów

Kompleksowy poradnik rynku diamentów.