Wycena diamentów bezbarwnych

Wycena diamentów bezbarwnych opiera się na hurtowym cenniku Rapaport Diamond Price List. Największe firmy handlujące diamentami raz w tygodniu wysyłają raport o cenach transakcyjnych. Rapaport je gromadzi i agreguje. Wynik przedstawia w każdy piątek o północy czasu lokalnego, czyli w Polsce w piątek o godz. 6. Na jego podstawie można oszacować wartość diamentu i rozpocząć negocjacje transakcji handlowej.

Rapaport Diamond Price List

Cennik jest powszechnie stosowany przez uczestników rynku diamentów do szacowania ceny. Podane w raporcie ceny mogą być znacznie wyższe niż rzeczywiste ceny transakcyjne. W handlu diamentami najczęściej zawierane są transakcje z rabatem w stosunku do cen z Rapaport Diamond Price List. Diamenty, na które jest silny popyt lub mają wyjątkowe cechy, mogą być sprzedawane ze znaczną premią do cen z listy. Najczęściej w przypadku dużych, bardzo dobrze oszlifowanych diamentów.

Wielkość rabatów lub premii, w stosunku do listy, zależy od wielu czynników tj. jakości kamienia i cięcia, warunków kredytów na danym rynku, specyfikacji i płynności danego rynku. Kamienie, które trudniej sprzedać, będą miały większy rabat, od tych, na które jest popyt. Sam Raport nie jest cennikiem, w ścisłym znaczeniu, ale stanowi pomoc do oszacowania wartości konkretnego diamentu bezbarwnego i służy jako punkt wyjścia do negocjacji ceny.

Rapaport Diamond Price List odnosi się do diamentów w kształcie Round (brylant) i Pear (gruszka) w specyfikacji Rapaport A3 i wyższej.

Tabela 1. Wybrane cechy diamentu w specyfikacji A3

Tabela cech diamentów A3

Jak czytać Rapaport Diamond Price List?

Wartości podawane w raporcie wyrażone są w setkach. Wartość 5.5 należy odczytać jako 550 USD, 150 jako 15 000 USD itd. Jeżeli cena diamentu wzrosła, to w Raporcie będzie ona miała pogrubioną czcionkę.

W Raporcie znajduje się wiele tabel. Każda dotyczy konkretnej masy diamentu. Na samej górze tabeli, w poziomie umieszczona jest skala czystości diamentu, a z lewej strony, w pionie skala koloru bezbarwnego diamentu.

Do znalezienia ceny każdego bezbarwnego diamentu wystarczy 5 kroków:

1. Znalezienie tabeli z odpowiednią masą.

2. Odnalezienie kamienia po odpowiedniej czystości (przeszukujemy w pionie).

3. Przeszukanie w wierszach (w poziomie) odpowiedniego koloru.

4. Na przecięciu kolumny i wiersza znajduje się cena.

UWAGA! Cena podana jest za 1ct. Chcąc obliczyć cenę diamentu, należy wynik z Raportu przemnożyć przez jego masę.

5. Cenę z tabeli mnożymy przez masę naszego kamienia.

Przykład:

Szukamy ceny diamentu w kształcie Round (brylantu) o masie 0,71 ct, czystości VS1 i kolorze E.

Grafika 1. Rapaport diamond report

Przykładowy raport diamentów Rapaport

Źródło: Rapaport

1. Szukamy odpowiedniej tabeli z masą. W naszym przykładzie jest to przedział 0,70 – 0,89 ct.

2. Następnie szukamy w pionie czystości. VS1 znajduje się w 4 kolumnie od lewej.

3. Kolor E jest podany w drugim od góry wierszu.

4. Cena na przecięciu 4 od lewej kolumny (VS1) i drugiego od góry wiersza (E) wynosi 56, czyli cena za 1 ct. to 5 600 USD.

5. 5 600 USD x 0,71 ct. = 3 976 USD.

Rapnet - informuje o średniej cenie transakcyjnej na rynku bezbarwnych diamentów

Na początku wspomnieliśmy, że ceny w Rapaport Price List nie są cenami rynkowymi i stanowią tylko wyznacznik do rozpoczęcia negocjacji. Dobrym uzupełnieniem tego cennika jest sprawdzenie cen w bazie Rapnet, która monitoruje średnie i najlepsze ceny zawierane na rynku. W zależności od czystości i koloru diamentu mogą być sprzedawane z 20% dyskontem lub z taką samą, lub wyższą premią.

Cennik Rapaport Price List nie jest cennikiem w dosłownym znaczeniu, ale służy za pomoc w oszacowaniu ceny konkretnego bezbarwnego diamentu.


15.05.2022r.

Autor: Zespół 301 Carats

Porozmawiajmy

Ponad 10 lat doświadczenia w handlu diamentami, dedykowany Dział Analiz oraz zespół ekspertów w biurach w całej Polsce pozwalają nam zapewnić naszym Klientom niezrównane wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania diamentów - od wyboru właściwego kamienia po jego sprzedaż z zyskiem. Zapraszamy do rozmowy telefonicznej oraz spotkania z nami osobiście lub online. 

Najnowsze artykuły

Od czego zależy cena diamentów?
Od czego zależy cena diamentu? Diamenty różnią się tak bardzo, że można zaryzykować stwierdzenie, że...
Cechy diamentów kolorowych
Cechy diamentów kolorowych Diamenty kolorowe w pewnym sensie bardzo mocno różnią się od kamieni bezbarwnych....
Diamenty w kolorach fantazyjnych
Diamenty w kolorach fantazyjnych Kolorowe diamenty zyskują uznanie branży jubilerskiej oraz zainteresowanie inwestorów na całym...
Poradnik kupowania diamentów

Pobierz nasz darmowy poradnik kupowania diamentów

Kompleksowy poradnik rynku diamentów.