Wycena diamentów bezbarwnych

Wycena diamentów bezbarwnych opiera się na hurtowym cenniku Rapaport Diamond Price List. Największe firmy handlujące diamentami raz w tygodniu wysyłają raport o cenach transakcyjnych. Rapaport je gromadzi i agreguje. Wynik przedstawia w każdy czwartek o północy. Na jego podstawie można oszacować wartość diamentu i rozpocząć negocjacje transakcji handlowej.

Rapaport Diamond Price List

Cennik jest powszechnie stosowany przez uczestników rynku diamentów do szacowania ceny. Podane w raporcie ceny mogą być znacznie wyższe niż rzeczywiste ceny transakcyjne. W handlu diamentami najczęściej zawierane są transakcje z rabatem w stosunku do cen z Rapaport Diamond Price List. Diamenty, na które jest silny popyt lub mają wyjątkowe cechy, mogą być sprzedawane ze znaczną premią do cen z listy. Najczęściej w przypadku dużych, bardzo dobrze oszlifowanych diamentów.

Wielkość rabatów lub premii, w stosunku do listy, zależy od wielu czynników tj. jakości kamienia i cięcia, warunków kredytów na danym rynku, specyfikacji i płynności danego rynku. Kamienie, które trudniej sprzedać, będą miały większy rabat, od tych, na które jest popyt. Sam Raport nie jest cennikiem, w ścisłym znaczeniu, ale stanowi pomoc do oszacowania wartości konkretnego diamentu bezbarwnego i służy jako punkt wyjścia do negocjacji ceny.

Rapaport Diamond Price List odnosi się do diamentów w kształcie Round (brylant) i Pearl (gruszka) w specyfikacji Rapaport A3 i wyższej.

Diamenty A3 posiadają m.in. te cechy: 

Tabela cech diamentów A3

Jak czytać Rapaport Diamond Price List?

Wartości podawane w raporcie wyrażone są w setkach. Wartość 5.5 należy odczytać jako 550 USD, 150 jako 15 000 USD itd. Jeżeli cena diamentu wzrosła, to w Raporcie będzie ona miała pogrubioną czcionkę.

W Raporcie znajduje się wiele tabel. Każda dotyczy konkretnej masy diamentu. Na samej górze tabeli, w poziomie umieszczona jest skala czystości diamentu, a z lewej strony, w pionie skala koloru bezbarwnego diamentu.

Do znalezienia ceny każdego bezbarwnego diamentu wystarczy 5 kroków:

1. Znalezienie tabeli z odpowiednią masą.

2. Odnalezienie kamienia po odpowiedniej czystości (przeszukujemy w pionie).

3. Przeszukanie w wierszach (w poziomie) odpowiedniego koloru.

4. Na przecięciu kolumny i wiersza znajduje się cena.

UWAGA! Cena podana jest za 1ct. Chcąc obliczyć cenę diamentu, należy wynik z Raportu przemnożyć przez jego masę.

5. Cenę z tabeli mnożymy przez masę naszego kamienia.

Przykład:

Szukamy ceny diamentu w kształcie Round (brylantu) o masie 0,71 ct, czystości VS1 i kolorze E.

Rys 1. Rapaport diamond report

Przykładowy raport diamentów Rapaport

Źródło: Rapaport

1. Szukamy odpowiedniej tabeli z masą. W naszym przykładzie jest to przedział 0,70 – 0,89 ct.

2. Następnie szukamy w pionie czystości. VS1 znajduje się w 4 kolumnie od lewej.

3. Kolor E jest podany w drugim od góry wierszu.

4. Cena na przecięciu 4 od lewej kolumny (VS1) i drugiego od góry wiersza (E) wynosi 56, czyli cena za 1 ct. to 5 600 USD.

5. 5 600 USD x 0,71 ct. = 3 976 USD.

Rapnet - informuje o średniej cenie transakcyjnej na rynku bezbarwnych diamentów

Na początku wspomnieliśmy, że ceny w Rapaport Price List nie są cenami rynkowymi i stanowią tylko wyznacznik do rozpoczęcia negocjacji. Dobrym uzupełnieniem tego cennika jest sprawdzenie cen w bazie Rapnet, która monitoruje średnie i najlepsze ceny zawierane na rynku. W zależności od czystości i koloru diamentu mogą być sprzedawane z 20% dyskontem lub z taką samą lub wyższą premią.

Cennik Rapaport Price List nie jest cennikiem w dosłownym znaczeniu, ale służy za pomoc w oszacowaniu ceny konkretnego bezbarwnego diamentu.


15.05.2022r.

Autor: Zespół 301 Carats

Porozmawiajmy

Ponad 10 lat doświadczenia w handlu diamentami, dedykowany Dział Analiz oraz zespół ekspertów w biurach w całej Polsce pozwalają nam zapewnić naszym Klientom niezrównane wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania diamentów - od wyboru właściwego kamienia po jego sprzedaż z zyskiem. Zapraszamy do rozmowy telefonicznej oraz spotkania z nami osobiście lub online. 

Najnowsze artykuły

Cechy diamentów kolorowych
Cechy diamentów kolorowych Diamenty kolorowe w pewnym sensie bardzo mocno różnią się od kamieni bezbarwnych....
Diamenty w kolorach fantazyjnych
Diamenty w kolorach fantazyjnych Kolorowe diamenty zyskują uznanie branży jubilerskiej oraz zainteresowanie inwestorów na całym...
Po co diamentom certyfikat?
Po co diamentom certyfikat? Łatwo jest dać się uwieść pięknu diamentu przed i po jego...
Poradnik kupowania diamentów

Pobierz nasz darmowy poradnik kupowania diamentów

Kompleksowy poradnik rynku diamentów.