Diamenty w kolorach fantazyjnych

Kolorowe diamenty zyskują uznanie branży jubilerskiej oraz zainteresowanie inwestorów na całym świecie. Wzrasta popyt na te wyjątkowe kamienie szlachetne. Przy bardzo niskiej rocznej podaży ich ceny silnie wzrastają. Kolorowe diamenty są bardzo rzadkie. Warto poznać podstawowe informacje na ich temat, ponieważ mogą stanowić ciekawą propozycję w portfolio inwestycyjnym lub w kolekcji biżuterii.

Barwa jest wyznacznikiem wartości kolorowego diamentu

Najważniejszym paramentem służącym do wyceny kolorowych diamentów jest ich barwa. Instytut GIA rozpoznaje 27 różnych barw dla fantazyjnych kolorowych diamentów, przedstawionych na poniższej tabeli.

Tabela 1. Barwy diamentów kolorowych

Tabela barw diamentów kolorowych

Źródło: GIA

Najczęściej bardziej wartościowy jest diament, którego kolor zawiera pojedynczą barwę, niż jej odcień np. diament w kolorze Yellow będzie wart więcej niż diament w kolorze Brownish Yellow, ponieważ diamenty z pojedynczym kolorem występują rzadziej. Od tej zasady występują jednak wyjątki. Istnieją rzadkie kombinacje kolorów, które są cenniejsze, niż pojedyncze kolory np. diament w kolorze fancy Yellow z dodatkiem pomarańczowego, czyli Orange Yellow.

Najwyższą wartością cechują się diamenty: czerwone, niebieskie i różowe. Te ostatnie są wyjątkowo unikatowe – ponieważ w związku z zamknięciem kopalni Argyle, wydobywającej 90% tych niezwykle rzadkich diamentów wkrótce przestaną one być dostępne na rynku pierwotnym. Zakup biżuterii diamentowej z tym niezwykłym cudem natury może więc okazać się doskonałą inwestycją.

Diamenty, jak prezentuje to powyższa grafika, występują w następujących kolorach: Yellow (żółty), Green (zielony), Blue (niebieski), Purple (fioletowy), Red (czerwony) i Orange (pomarańczowy). Można spotkać również diamenty w innych kolorach tj. Black (czarny), Grey (szary), Pink (różowy) i Brown (brązowy). Kamienie mają jeden kolor lub zawierają domieszkę drugiego. Jeden kolor jest dominujący i występuje on jako ostatni człon w nazwie diamentu.

Przykład

Yellow Orange (żółty pomarańczowy) - kolory występują niemal w identycznych proporcjach z przewagą pomarańczowego. Dodatkowo, jeżeli pierwszy kolor to zdrobnienie koloru podstawowego, np. Greenish (zielonkawy), to udział tego pierwszego koloru w ostatecznej barwie diamentu jest nieznaczny.

Przykład

Greenish Yellow (zielonkawy żółty) - dominującym kolorem jest żółty, a zielony jest jedynie domieszką barwy dominującej. Zakłada się, że udział barwy podstawowej to minimalnie około 75% ostatecznego koloru, a domieszki maksymalnie około 25%. Istnieją jeszcze bardziej skomplikowane nazwy diamentów zawierające nawet 3 kolory.

Przykład

Brownish Orangy Yellow (brązowawy pomarańczowawy żółty) - najmniej w tym diamencie jest koloru brązowego, a najwięcej żółtego. Można przyjąć, że koloru z końcówką -ish jest do 25%, z końcówką -y do 50%, a dominującego, bez żadnego zdrobnienia do blisko 100%.

Tabela 2. Przyczyny powstawania barw w diamentach fantazyjnych

Przyczyny powstawania barw w diamentach fantazyjnych

Źródło: https://geology.com/diamond/colored-diamonds/

Czy kolorowe diamenty są wyjątkowe?

Większość wydobycia stanowią diamenty bezbarwne. Trafienie na kolorowy diament jest bardzo rzadkie. Wśród firm wydobywczych krąży opinia, że na każde 1 000 karatów wydobytych diamentów bezbarwnych przypada 1 karat diamentów kolorowych (0,1% całkowitego wydobycia). Niektórzy, jak Alrosa - rosyjski gigant wśród firm wydobywczych, szacują, że wydobywa się 1 karat diamentów kolorowych na 10 000 karatów diamentów bezbarwnych (0,01% całkowitego wydobycia). To tłumaczy, dlaczego ceny diamentów kolorowych są znacznie wyższe od cen bezbarwnych kamieni.

Najbardziej popularne są żółte diamenty. Szacuje się, że stanowią 76% wydobycia wszystkich diamentów kolorowych. Rzadziej spotykane są różowe i niebieskie diamenty, które stanowią odpowiednio 5% i 0,5% wydobycia kolorowych kamieni. Ich cena będzie odpowiednio wyższa od kamieni żółtych. Z powodu zamknięcia kopalni Argyle w Australii, skąd pochodziło 90% podaży różowych diamentów, silnie ograniczona dostępność nowych kamieni będzie dodatkowym czynnikiem, który wpłynie na ich wyższą cenę.

The Fancy Color Research Foundation szacuje, że tylko 3% diamentów, które trafiają do laboratoriów certyfikujących, to diamenty kolorowe. Są one niezwykle rzadko spotykane. Kamień, który ma unikatowe cechy, będzie silniej pożądany. Większe zainteresowanie przełoży się na wyższą cenę. Kamienie kolorowe są niepowtarzalne. W odróżnieniu od bezbarwnych bardzo trudno (wręcz niemożliwe) jest znaleźć dwa takie same diamenty. To dodatkowo podnosi ich wartość.

Tabela 3. Główne miejsca wydobycia diamentów kolorowych

Główne miejsca wydobycia diamentów kolorowych

*kopalnia została zamknięta w 2020 r.

Wyjątkowe diamenty w kolorach fantazyjnych

Kolorowe diamenty są niezwykle rzadkie. Ich ceny są kilkukrotnie wyższe od cen kamieni bezbarwnych, które są dość powszechne, ale równie piękne. Do najczęściej spotykanych zaliczają się diamenty w kolorze żółtym. Najrzadziej występują te w kolorach czerwonym, różowym oraz niebieskim. Na diamenty różowe, szczególnie wydobyte w zamkniętej już kopalni Argyle, zapanowała silna moda, która przy bardzo skromnej podaży, pcha ich ceny mocno w górę.


05.07.2022r.

Autor: Zespół 301 Carats

Porozmawiajmy

Ponad 10 lat doświadczenia w handlu diamentami, dedykowany Dział Analiz oraz zespół ekspertów w biurach w całej Polsce pozwalają nam zapewnić naszym Klientom niezrównane wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania diamentów - od wyboru właściwego kamienia po jego sprzedaż z zyskiem. Zapraszamy do rozmowy telefonicznej oraz spotkania z nami osobiście lub online. 

Najnowsze artykuły

Od czego zależy cena diamentów?
Od czego zależy cena diamentu? Diamenty różnią się tak bardzo, że można zaryzykować stwierdzenie, że...
Cechy diamentów kolorowych
Cechy diamentów kolorowych Diamenty kolorowe w pewnym sensie bardzo mocno różnią się od kamieni bezbarwnych....
Diamenty w kolorach fantazyjnych
Diamenty w kolorach fantazyjnych Kolorowe diamenty zyskują uznanie branży jubilerskiej oraz zainteresowanie inwestorów na całym...
Poradnik kupowania diamentów

Pobierz nasz darmowy poradnik kupowania diamentów

Kompleksowy poradnik rynku diamentów.