Cechy diamentów kolorowych

Diamenty kolorowe w pewnym sensie bardzo mocno różnią się od kamieni bezbarwnych. Pomijając na chwilę pozostałe parametry metody 4C, najcenniejsze są diamenty bezbarwne pozbawione koloru, mieszczące się w przedziale D-F. Natomiast sytuacja diamentów w kolorach fantazyjnych wygląda zupełnie inaczej. Barwa jest pożądana, a im bardziej jest intensywna, tym diamenty są cenniejsze. Złożoność parametrów, jakimi można scharakteryzować diamenty w kolorach fantazyjnych, wymaga osobnego opracowania.

Najważniejsze cechy diamentów kolorowych

Dzięki badaniom amerykańskiego instytutu gemmologicznego GIA (Gemmological Institute of America) stworzono jednorodny, międzynarodowy standard oceny diamentów kolorowych. Obejmuje on następujące cechy diamentów kolorowych, które decydują o ich wycenie:

Color Grade (klasa koloru)

To najważniejszy parametr opisujący diament kolorowy. Jest to połączenie barwy, jej nasycenia i tonu. 

Barwa (Hue) jest najważniejszym parametrem z punktu widzenia wyceny diamentów kolorowych. W praktyce "barwa" to termin określający rzeczywiste kolory widma odbitego światła, np. czerwony, różowy, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy.

Uwaga: jeżeli diament kolorowy zawiera pojedynczą barwę, najczęściej jest bardziej wartościowy.
Najwyższą wartością cechują się diamenty: czerwone, niebieskie i różowe.

Nasycenie opisuje intensywność koloru danego diamentu. Im większe nasycenie koloru, tym bardziej szlachetny diament.

Tonacja mówi o tym, jak jasny lub ciemny jest odcień danego diamentu. W praktyce ton zależy od ilości brązu, czerni (np. ciemna zieleń) lub szarości, bieli (np. jasny błękit) w barwie danego diamentu. Diamenty o ciemniejszej barwie są bardziej cenione. 

Intensywność koloru

Jest to drugi, najważniejszy parametrem pod względem wyceny. Mówi o relacji nasycenia i tonu koloru. Najbardziej pożądane są diamenty w intensywności Vivid.

Intensywność koloru diamentów kolorowych wg klasyfikacji opracowanej przez Amerykański Instytut Gemmologiczny GIA obejmuje 9 stopni: 

1. FAINT – słabe nasycenie

2. VERY LIGHT – bardzo jasne nasycenie

3. LIGHT – jasne nasycenie

4. FANCY LIGHT – fantazyjne jasne nasycenie

5. FANCY – fantazyjne nasycenie

6. FANCY INTENSE – fantazyjne intensywne nasycenie

7. FANCY VIVID – fantazyjne żywe nasycenie. Najbardziej pożądane.

8. FANCY DEEP – fantazyjne głębokie nasycenie

9. FANCY DARK – fantazyjne ciemne nasycenie

Grafika 1. Intensywność dla barwy (hue) niebieskiej (Blue)

Wykres intensywności dla barwy niebieskiej diamentów

Źródło: GIA

Grafika 2. Intensywność barwy na przykładzie diamentu koloru niebieskiego (Blue)

Intensywność barwy niebieskiego diamentu

Źródło: https://www.gia.edu/fancy-color-diamond-quality-factor

Pozostałe cechy diamentów kolorowych

Barwa oraz intensywność koloru należą do dwóch najważniejszych parametrów opisujących diamenty kolorowe. To od nich głównie zależy cena kamienia. Najdroższe są kamienie w kolorach czerwonym, niebieskim i różowym z intensywnością Vivid. Nie można oczywiście zapominać o pozostałych parametrach, które również mogą znacząco wpłynąć na cenę. Oceniając diament, należy wziąć pod uwagę wszystkie jego cechy.

Masa jest trzecim co do ważności, parametrem opisującemu diament kolorowy. Analogicznie, jak w diamentach bezbarwnych - im większa masa, tym rzadszy i cenniejszy diament.
Dystrybucja koloru jest parametrem opisującym, jak równomiernie rozchodzi się kolor w całej objętości danego diamentu. Bardziej cenione są diamenty o równomiernej dystrybucji.
Czystość jest parametrem analogicznym w ocenie, jak dla diamentów bezbarwnych.
Jakość szlifu jest parametrem analogicznym w ocenie, jak dla diamentów bezbarwnych.
Kształt diamentów kolorowych jest mniej istotny niż diamentów bezbarwnych. W przypadku tych rzadkich kamieni szlachetnych - szlifierze dobierają kształt, tak aby otrzymać, jak największą masę diamentu oszlifowanego.

Najrzadsze kamienie szlachetne

Diamenty kolorowe są wyjątkowe. Nie bez powodu jubilerzy oraz inwestorzy są skłonni płacić za nie krocie. Ceny diamentów kolorach fantazyjnych są bardzo indywidualne i zależą od konkretnych cech danego kamienia. Znając te parametry konsumenci i inwestorzy łatwiej podejmują świadome decyzje zakupowe oraz potrafią wybrać odpowiednie diamenty dla siebie. 


23.07.2022r.

Autor: Zespół 301 Carats

Porozmawiajmy

Ponad 10 lat doświadczenia w handlu diamentami, dedykowany Dział Analiz oraz zespół ekspertów w biurach w całej Polsce pozwalają nam zapewnić naszym Klientom niezrównane wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania diamentów - od wyboru właściwego kamienia po jego sprzedaż z zyskiem. Zapraszamy do rozmowy telefonicznej oraz spotkania z nami osobiście lub online.

Najnowsze artykuły

Od czego zależy cena diamentów?
Od czego zależy cena diamentu? Diamenty różnią się tak bardzo, że można zaryzykować stwierdzenie, że...
Cechy diamentów kolorowych
Cechy diamentów kolorowych Diamenty kolorowe w pewnym sensie bardzo mocno różnią się od kamieni bezbarwnych....
Diamenty w kolorach fantazyjnych
Diamenty w kolorach fantazyjnych Kolorowe diamenty zyskują uznanie branży jubilerskiej oraz zainteresowanie inwestorów na całym...
Poradnik kupowania diamentów

Pobierz nasz darmowy poradnik kupowania diamentów

Kompleksowy poradnik rynku diamentów.