Czy warto kupować diamenty?

Diamenty kojarzą się przede wszystkim z biżuterią. Najczęściej jest to pierścionek zaręczynowy lub kolie rodem z hollywoodzkich produkcji. Czasami na myśl przychodzi przemysłowe zastosowanie diamentów. Są najtwardszym minerałem występującym w przyrodzie, dlatego wykorzystuje się je przy produkcji różnego typu maszyn. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z potencjału inwestycyjnego, jaki drzemie w diamentach. Przyjrzyjmy się czynnikom, które kształtują obecne trendy na rynku diamentów i ich wpływom na przyszłe ceny.

Czynniki przemawiające za wzrostem cen diamentów

Pandemia COVID-19 mocno zmieniła sposób funkcjonowania konsumentów. Obowiązek zachowania dystansu społecznego, unikania kontaktów międzyludzkich czy praca zdalna spowodowały, że zaczęliśmy jeszcze więcej czynności wykonywać online. Polityka „zostań w domu” zmieniła również sposób robienia zakupów. Wpływ COVID-19 na rynek e-commerce jest olbrzymi. Dotyczy to również rynku diamentów. Nowe nawyki konsumentów, są pierwszym czynnikiem, który będzie determinował cenę kamieni szlachetnych.

Wzrost siły nabywczej

W nadchodzących latach popyt na diamenty będzie rósł. Jednym z czynników jest coraz liczniejsza klasa średnia oraz rosnący dochód osobisty konsumentów na największych rynkach. Na drugim i trzecim co do wielkości rynku świata, czyli w Chinach i Indiach, przewiduje się, że klasa średnia, będzie zwiększać się odpowiednio o 4% i 9% rocznie. W ciągu 10 lat prognozuje się podwojenie realnego dochodu osobistego milenialsów oraz pokolenia Z. Te grupy są i będą coraz ważniejszymi klientami firm jubilerskich. Z tego powodu coraz więcej kampanii marketingowych, promujących diamentową biżuterię, ukierunkowanych jest na social media. Przełoży się to, na zwiększone zainteresowanie tych grup społecznych diamentami.

Wykres 1. Prognoza realnego dochodu milenialsów i pokolenia Z za 10 lat 

Prognoza realnego dochodu milenialsów i pokolenia Z w 2019 i 2030 roku

Źródło: The Global Diamond Industry 2019, Bain & Company

Popyt na diamenty przewyższa ich podaż

Przy obecnych cenach diamentów, do roku 2040 r. może funkcjonować jedynie 14 z ponad 50 obecnie działających komercyjnych kopalni. Będzie się to wiązało ze spadkiem wydobycia do 60 milionów karatów z obecnych 145 milionów. Do 2021 r. prognozuje się spadek podaży diamentów w granicy 8-15%.

Z drugiej strony, wraz ze wzrostem popytu, ceny diamentów będą rosły. Nieczynne do tej pory kopalnie mogą zostać uruchomione. Z pewnością istnieje jeszcze wiele nieodkrytych złóż, więc prognozowana liczba działających kopalni w przyszłości może ulec zmianie.

Zachowanie konsumentów na rynku diamentów

Zachowanie konsumentów oraz proces zakupowy mocno zmienił się za sprawą pandemii COVID-19 i związaną z nią polityką „zostań w domu”. Zmiany dotknęły również rynku diamentów i biżuterii z nich tworzonej.

Od kilku lat rośnie znaczenie e-commerce. W Chinach w 2016 r. tylko 4% biżuterii sklepy jubilerskie sprzedawały online. W 2019 r. sprzedaż wzrosła do 11%. W USA w 2019r. 13% diamentowej biżuterii kupowano przez Internet, wobec 10% w 2016 r. Szacuje się, że w 2019 r. diamentowa biżuteria stanowiła 5-10% sprzedaży online wszystkich dóbr konsumenckich. Z powodu pandemii, rok 2020 może być prawdziwym przełomem w sprzedaży online. Konsumenci, w obawie przed COVID-19, zostają w domu i zmieniają swoje nawyki. Unikają zgromadzeń i kupują częściej przez Internet.

Wykres 2. Udział sprzedaży online biżuterii diamentowej 

Udzia sprzedaży online biżuterii diamentowej w USA i Chinach

Źródło: The Global Diamond Industry 2019, Bain & Company

Marketing na rynku diamentów

Wzrost sprzedaży online związany jest ze skuteczniejszym dotarciem do większej liczby klientów, szczególnie tych, którzy nie mają dostępu do sklepów stacjonarnych. Dzięki zabiegom marketingowym w sieci sklepy efektywniej docierają do swoich odbiorców i mogą zwiększyć sprzedaż. Reklamy pojawiają się w social mediach i popularnych komunikatorach, z których bez przerwy korzystają milenialsi i pokolenie Z.

Twórcy kampanii reklamowych stawiają na edukację. Podkreślają priorytetową rolę ochrony środowiska w procesie wydobywania diamentów, oraz korzyści społeczne i finansowe ludności zamieszkującej sąsiedztwo kopalni diamentów. Przekaz dociera do odbiorcy w atrakcyjnym, niemalże hollywoodzkim opakowaniu. Twórcy kampanii chcą jak najbardziej zaangażować odbiorców do interakcji, wzbudzić w nich poczucie odpowiedzialności społecznej i ostatecznie skłonić nabycia diamentowej biżuterii.

Kupowanie w sklepach internetowych jest wygodne. Millenialsi oraz pokolenie Z jest przyzwyczajone do robienia zakupów w sieci. Popularność zdalnych kanałów sprzedaży rośnie również dzięki zakupom offline, czyli takim usługom jak kupno przez Internet i odbiór biżuterii w punkcie stacjonarnym lub sprawdzeniu online dostępności produktu w najbliższej lokalizacji.

COVID-19 a preferencje zakupowe

Z cotygodniowych ankiet przeprowadzanych przez De Beers Group (jedna z największych międzynarodowych korporacji, specjalizująca się w wydobywaniu i handlu diamentami) wynika, że ¾ klientów nie zamierza rezygnować z zakupu diamentowej biżuterii z powodu COVID-19. Koronawirus ma jednak wpływ na preferencje zakupowe - 46% konsumentów zamierza kupować mniej diamentów, ale przeznaczać więcej środków na ten cel. Co najważniejsze dla rynku kamieni szlachetnych, w nadchodzących 3 latach, 75% ankietowanych nie przewiduje pogorszenia swojej sytuacji finansowej.

Lokalnie znaczy pewniej

Kupowanie online, w ocenie konsumentów, staje się coraz bardziej bezpieczne. Jednak klienci doceniają lokalnych, stacjonarnych sprzedawców, ze względu na możliwość zaciągnięcia niezależnej opinii, bezpośredniego zdobywania wiedzy o diamentach i ich jakości. Według ankiety 62% klientów przyciąga możliwość otrzymania bezpośredniej opinii eksperta i osobiste podejście. Z tym na razie nie wygra sklep online.

Diamentowa biżuteria, w opinii 78% kobiet, lepiej niż złoto, platyna czy luksusowe zegarki, przechowuje wartość. 90% badanych chce wręczyć bliskim prezent, który będzie najlepiej utrzymywał wartość w czasie. Według ankiety, dla tych konsumentów najlepsza jest diamentowa biżuteria.

Pierścionek zaręczynowy musi mieć diament

Symbolem zaręczyn jest diamentowy pierścionek. W USA, które są największym rynkiem biżuterii od 1990 roku, powoli spada popularność tej tradycji. Jednak nadal ponad 7 na 10 narzeczonych otrzymuje diamentowy pierścionek. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na Chiny. W latach 90 ubiegłego wieku ta tradycja dopiero się tam pojawiła, a już w 2017 r. 47% przyszłych panien młodych otrzymało pierścionek z diamentem. Nie trzeba dodawać, że Państwo Środka jest wielokrotnie większym rynkiem, niż USA. Rosnąca popularność wręczania pierścionka zaręczynowego będzie generowała olbrzymi popyt.

Wykres 3. Popularność diamentowego pierścionka zaręczynowego

Popularność diamentowego pierścionka zaręczynowego w USA, Japonii i Chinach

Przed Chinami, jednak daleka droga w dogonieniu Stanów Zjednoczonych na rynku biżuterii ślubnej. W USA średnia waga diamentu w pierścionku zaręczynowym wynosi 1,70 karata, a w Chinach to tylko 0,19 karata. Różnica jest aż 9-krotna na korzyść USA! Jednak w Chinach bardzo szybko rośnie liczebność klasy średniej. Przy utrzymaniu obecnego trendu, w odniesieniu do wręczania pierścionka zaręczynowego i zwiększania się zamożności społeczeństwa, rynek diamentów w Chinach ma olbrzymi potencjał do wzrostu. To w najbliższej przyszłości może przełożyć się na wzrost cen tych kamieni szlachetnych.

Przed rynkiem biżuterii diamentowej staje duże wyznanie. Jest nim spadający odsetek zawieranych małżeństw m.in. w USA, Chinach i Indiach, czyli krajach, które generują największy popyt na biżuterię diamentową.

Rynek biżuterii luksusowej w Polsce

Na tle największych rynków w Europie, czyli Francji (wartość rynku luksusowej biżuterii w 2019 r. wyniosła 1,99 mld EUR) i Niemiec (1,95 mld EUR w 2019 r.) Polska wypada blado (74 mln EUR). Jednak jak szacują analitycy KPMG w raporcie Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Luksus przez pokolenia do 2024 r. rynek luksusowej biżuterii będzie rósł średniorocznie o 6,9% i osiągnie wartość około 110 mln EUR.

Podobnie jak na świecie, również w Polsce rośnie znaczenie milenialsów i pokolenie Z. Szczególnie osób z pokolenia Z, którego udział w sprzedaży wyrobów luksusowych tj. biżuteria diamentowa rośnie najszybciej. Wychowywani wśród najnowszych technologii, dokonują zakupów głównie przez Internet. W mediach społecznościowych obserwują ulubione marki, które z łatwością mogą do nich docierać. Milenialsi oraz pokolenie Z będzie stanowić o sile segmentu w przyszłości.

Czy inwestowanie w diamenty jest opłacalne?

W nadchodzących latach wzrostom cen diamentów sprzyjać będą dane makroekonomiczne. Przy krótkoterminowych szokach (recesja spowodowana COVID-19, wojny walutowe i handlowe, bezrobocie wśród klasy średniej w USA), długoterminowe spojrzenie na ten rynek jest pozytywne. W perspektywie najbliższej dekady, popyt na diamenty, a szczególnie biżuterię z tych kamieni szlachetnych, rósł będzie w następstwie dynamicznego wzrostu gospodarczego w Indiach (6%), w Chinach (5%) i umiarkowanego w USA (2%).

Szacuje się, że popyt do 2030 r. będzie rósł rocznie około 3%. Podaż w tym samym czasie będzie ujemna i rocznie będzie się zmniejszać o około 2%. Rosnąć będzie znaczenie klasy średniej w Chinach i Indiach. W Państwie Środka prognozy zakładają 4% roczny wzrost tej grupy społecznej. W 2030 r. klasa średnia stanowić będzie 65% wszystkich gospodarstw domowych. Pozytywne prognozy dotyczą również Indii, gdzie w ciągu 10 lat podwoi się klasa średnia. Prognozuje się, że w USA, Chinach i Indiach rynek biżuterii diamentowej wzrośnie rocznie odpowiednio o 1-3%, 2-4% i 3-5% w ciągu 10 lat.


20.08.2021r.

Autor: Aleksander Matusiewicz

Porozmawiajmy

Ponad 10 lat doświadczenia w handlu diamentami, dedykowany Dział Analiz oraz zespół ekspertów w biurach w całej Polsce pozwalają nam zapewnić naszym Klientom niezrównane wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania diamentów - od wyboru właściwego kamienia po jego sprzedaż z zyskiem. Zapraszamy do rozmowy telefonicznej oraz spotkania z nami osobiście lub online. 

Najnowsze artykuły

Rosnący rynek diamentów laboratoryjnych i jego wpływ na diamenty naturalne
Rosnący rynek diamentów laboratoryjnych i jego wpływ na diamenty naturalne Technologiczna rewolucja zagląda także na rynek...
Podsumowanie sierpnia 2023 na rynku diamentów
Podsumowanie sierpnia 2023 na rynku diamentów Wakacje okazały się mało sprzyjającym okresem dla rynku diamentów,...
Podsumowanie lipca 2023 na rynku diamentów
Podsumowanie lipca 2023 na rynku diamentów Pierwszy miesiąc wakacji nie był dobrym okresem dla rynku...
Poradnik kupowania diamentów

Pobierz nasz darmowy poradnik kupowania diamentów

Kompleksowy poradnik rynku diamentów.