Czy rosnący popyt na biżuterię diamentową doprowadzi do wzrostu ceny diamentów?

Tradycja wręczania pierścionka zaręczynowego z diamentem, jest motorem napędowym popytu na biżuterię diamentową. Zwyczaj ten w ostatnich czasach jednak traci na popularności, z tego względu firmy jubilerskie starają się przekonać konsumentów do wręczania biżuterii diamentowej również na inne okazje np. narodziny dziecka, czy zyskujący na popularności zwyczaj – wręczania biżuterii samemu sobie. Na tym polu widać sukces, ponieważ rośnie popyt na tego typu biżuterię. Dodatkowo na najważniejszych rynkach rośnie zamożność milenialsów i pokolenia Z, które będą generować w nadchodzących latach silny popyt na diamentowe wyroby jubilerskie.

Rynek biżuterii diamentowej

Grand View Research szacuje, że rynek diamentowej biżuterii w 2018 r. wart był 87,31 mld USD i będzie rósł średnio o 3% do 2030 r. Największym rynkiem, który wygenerował blisko 52% całego przychodu, były USA. Jednak w szybkim tempie zwiększa się znaczenie Chin i Indii, gdzie prognozuje się wzrost o 3,4% rocznie. Na każdym z tych rynków dominują milenialsi. Według szacunków De Beers Group - w USA odpowiadają oni za 60% popytu na biżuterię diamentową. W Chinach natomiast już za 80%.

Najwięksi przedstawiciele branży jubilerskiej upatrują w tej grupie szansę na zwiększenie sprzedaży. De Beers Group, posiadający 1 tys. sklepów, oferuje milenialsom przystępne ceny, wykorzystując mniejsze diamenty w biżuterii oraz nowe produkty. Integruje przy tym tradycyjne sklepy stacjonarne z platformą zakupową on-line i mediami społecznościowymi.

Te działania mają przynieść spektakularny sukces. Szacuje się, że w zeszłym roku wartość sprzedaży biżuterii przez Internet wyniosła 21,5 mld USD. Ten kanał dystrybucji ma w ciągu 7 lat rosnąć średniorocznie o 15,5% do poziomu 58,9 mld USD. To blisko 174% wzrost wartości. W 2027 r. szacuje się, że sprzedaż biżuterii diamentowej przez Internet wyniesie 46,2 mld USD, co będzie stanowić 78% Internetowej sprzedaży biżuterii. Popyt wygenerują głównie milenialsi i pokolenie Z w USA, Chinach i Indiach, dzięki rosnącej zamożności.

Wykres 1. Prognoza światowej sprzedaży on-line biżuterii w latach 2020 - 2027 (w mld USD)

Prognoza światowej sprzedaży online biżuterii

Źródło: Research and Markets

Popyt na biżuterię diamentową wśród milenialsów i pokolenia X

Firmy wydobywcze i jubilerskie mocno stawiają na milenialsów, którzy, jak pokazują badania, wolą wydawać dodatkowe środki na podróże. Temat podróży stał się naturalną narracją w kampaniach marketingowych kierowanych do nowego pokolenia klientów. Droga od wydobycia szlachetnego kamienia do momentu założenia gotowego wyrobu przez konsumenta stała się najpopularniejszym motywem. Ten sposób budowania potrzeby posiadania diamentu ma, wg ekspertów, w naturalny sposób zbliżyć młodych konsumentów do zakupów biżuterii.

Według szacunków Bain & Company w 2019 roku całkowity dochód milenialsów i pokolenia Z wyniósł w USA, Chinach i Indiach 12 bilionów USD. W ciągu 10 lat analitycy prognozują jego podwojenie do 25 bilionów USD.

Zatem warto mieć na uwadze fakt, że zarówno prognozy analityków, jak i kampanie marketingowe, ukierunkowane w stronę milenialsów mogą przynieść wzrostu popytu na diamentową biżuterię.

Ekspert rynku diamentów Edward Jay Epstein wskazuje, że diament jest drugim, po telewizorze, najbardziej pożądanym przedmiotem w amerykańskich gospodarstwach domowych.

Wykres 2. Prognozowana zmiana dochodów millenialsów i Gen Z w latach 2019-2030 w wybranych krajach (w bilionach USD)

Prognozowana zmiana dochodów millenialsów i Gen Z w USA, Chinach i Indiach

Źródło: The Global Diamond Industry 2019, Bain & Company

Proces produkcji biżuterii diamentowej a środowisko naturalne

Nowe pokolenie konsumentów biżuterii diamentowej ceni praktyczny wymiar życia, ale nie zapominają o ochronie środowiska. Nieustanie rośnie świadomość społeczeństwa o tym, jak ważne jest dbanie o otaczającą przyrodę. Nie dotyczy to już tylko segregacji śmieci, ale również wybierania produktów, które w procesie produkcji zostawiły jak najmniejszy ślad węglowy, a ich opakowania są zrobione z materiałów biodegradowalnych. Również wątek ochrony środowiska odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę wśród konsumentów i producentów diamentowej biżuterii.

Milenialsi oraz pokolenie Z kupując diamenty i biżuterię, chcą mieć pewność, że zostały one wydobyte i wyprodukowane w sposób najmniej obciążający środowisko naturalne. Z pomocą przychodzą rozwiązania oparte na technologii blockchain, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwie tj. TRACR lub Everledger.

Podczas wydobywania diamentów tworzony jest ich cyfrowy zapis zawierający kraj pochodzenia oraz ich autentyczność. Od tej pory, na każdym etapie, od produkcji do końcowego konsumenta – diament ma przypisany cyfrowy zapis. Sprawdzając diament z jego zapisem, można zweryfikować jego historię oraz wpływ, jakie jego wydobycie wywarło na środowisko naturalne i lokalną społeczność.

Konsumenci chcą mieć pewność, że biżuteria, którą nabywają, była wyprodukowana z poszanowaniem środowiska naturalnego, umożliwiła rozwój lokalnej społeczności oraz nie pochodzi z regionów objętych wojną - The Kimberly Process.

Od spółek wydobywających diamenty konsumenci oczekują wdrażania programów mających zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne oraz zapewnić lokalnej społeczności pomocy społecznej teraz i po zamknięciu kopalni.

Czy rosnący popyt na biżuterię diamentową doprowadzi do wzrostu ceny tych kamieni?

Jednoznacznie nie można odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ diamenty różnią się między sobą pod wieloma względami. Z dużym prawdopodobieństwem rosnąć będą ceny diamentów w kolorach fantazyjnych, które od kilku lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze strony klientów sklepów jubilerskich. Do niedawna były one mało znane wśród konsumentów i inwestorów. Teraz nadszedł ich czas. Z powodu ograniczonej podaży i dostępności na rynku wtórnym ich ceny rosną. Jeśli chodzi o kamienie bezbarwne, to rosną ceny diamentów w mniej popularnych kształtach np. cushion (poduszka).

Każdy diament jest inny, dlatego kupując diamenty w celu inwestycyjnym warto dywersyfikować swoją kolekcję - gromadząc w niej różnorodne diamenty.


12.12.2021r.

Autor: Aleksander Matusiewicz

Porozmawiajmy

Ponad 10 lat doświadczenia w handlu diamentami, dedykowany Dział Analiz oraz zespół ekspertów w biurach w całej Polsce pozwalają nam zapewnić naszym Klientom niezrównane wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania diamentów - od wyboru właściwego kamienia po jego sprzedaż z zyskiem. Zapraszamy do rozmowy telefonicznej oraz spotkania z nami osobiście lub online. 

Najnowsze artykuły

Rosnący rynek diamentów laboratoryjnych i jego wpływ na diamenty naturalne
Rosnący rynek diamentów laboratoryjnych i jego wpływ na diamenty naturalne Technologiczna rewolucja zagląda także na rynek...
Podsumowanie sierpnia 2023 na rynku diamentów
Podsumowanie sierpnia 2023 na rynku diamentów Wakacje okazały się mało sprzyjającym okresem dla rynku diamentów,...
Podsumowanie lipca 2023 na rynku diamentów
Podsumowanie lipca 2023 na rynku diamentów Pierwszy miesiąc wakacji nie był dobrym okresem dla rynku...
Poradnik kupowania diamentów

Pobierz nasz darmowy poradnik kupowania diamentów

Kompleksowy poradnik rynku diamentów.