Jak przechowywać diamenty i inne kosztowności

W Polsce co roku przybywa ludzi zamożnych. Według danych KPMG na przestrzeni 10 lat (2010-2020) liczba osób majętnych wzrosła ponad 2,5-krotnie do 1 761 000 z 661 000. Małe biznesy potrafią już generować solidne nadwyżki gotówkowe. Coraz więcej firm rodzinnych założonych w latach 90. staje się już co najmniej średnimi przedsiębiorstwami, a ich właściciele, inwestują na rynku finansowym czy w nieruchomości. Nabywają towary luksusowe i dzieła sztuki. W przypadku instrumentów finansowych kwestie przechowywania aktywów nie są istotne, ponieważ mają one postać zdematerializowaną. Natomiast dobra luksusowe i dzieła sztuki mają fizyczną formę, dlatego zabezpieczenie ich przed kradzieżą i odpowiednie przechowywanie ma najwyższy priorytet.

Przechowywanie dzieł sztuki to trudne zadanie

Najtrudniejsze w przechowywaniu domowym wydają się dzieła sztuki, gdyż potrzebują one najwięcej miejsca. Powinno się unikać ich składania albo zwijania, bowiem może to prowadzić do powstawania fałd i uszkodzeń, a tym samym obniżać wartość obrazu. Oznacza to, że należy mieć miejsce na ich ekspozycję. Do tego jeszcze ważne są odpowiednie warunki klimatyczne. Dzieła sztuki powinny być przechowywane w pomieszczeniach o stabilnej temperaturze, wilgotności i ciśnieniu atmosferycznym. 

Najlepiej, aby pomieszczenie było klimatyzowane i wentylowane. Temperatura powinna być utrzymywana w granicach 18-24°C, a wilgotność w granicach 40-60%. Poza tym należy unikać promieniowania UV - dzieła sztuki, zwłaszcza te wykonane z naturalnych materiałów, są wrażliwe na to promieniowanie. Może ono powodować blaknięcie i uszkodzenia. Dlatego nie należy przechowywać dzieł sztuki w miejscach narażonych na bezpośrednie światło słoneczne lub źródła sztucznego oświetlenia. Dzieła sztuki łatwo uszkodzić, dlatego powinno się unikać umieszczania ich w pobliżu źródeł ciepła lub w miejscach narażonych na drgania i wstrząsy. Najlepiej więc na ekspozycję dzieł sztuki mieć specjalne pomieszczenia, gdzie ww. warunki będą spełnione. 

Pamiętaj o konserwacji swoich dzieł sztuki

Dzieła sztuki, żeby stale prezentowały się wyjątkowo i zachowały swoją wartość, wymagają regularnego czyszczenia. W pewnym sensie można to porównać do auta, bo też wymaga okresowych przeglądów i konserwacji, aby sprawdzić ich stan i zapobiegać uszkodzeniom. Czynności takie jak czyszczenie, naprawa lub konserwacja, powinna być wykonywana tylko przez specjalistów. Dzieło sztuki ma bowiem utrzymać funkcję tezauryzacyjną przez wiele – dziesiątki, a nawet setki lat – a do tego opieka specjalistów jest niezbędna. 

Monety i diamenty prostsze w przechowaniu 

Mniejsze kosztowności, jak monety czy diamenty i inne kamienie szlachetne, także wymagają odpowiedniego traktowania, ale ich przechowywanie jest prostsze. Przede wszystkim wymagają mniej miejsca i łatwo je schować, żeby nie rzucały się w oczy, a tym samym łatwiej jest uniknąć ich kradzieży.

Monety powinny być przechowywane w miejscach, gdzie nie będą narażone na uszkodzenia, takie jak zarysowania, uderzenia, itp. Można to osiągnąć poprzez umieszczenie ich w specjalnych albumach numizmatycznych lub kapsułkach, najlepiej w chłodnym i zacienionym miejscu. To też ograniczy wpływ czynników zewnętrznych jak wilgoć, ciepło czy promieniowanie słoneczne. Monety należy regularnie czyścić, aby uniknąć osadzania się brudu i kurzu. Można to zrobić przy użyciu miękkiej szczoteczki lub specjalnego płynu do czyszczenia monet. Jest to jednak praca, którą z łatwością można wykonać samemu, bez oddawania monet do konserwacji specjalistom, jak w przypadku dzieł sztuki. 

Diamenty z kolei mają tę zaletę, że są niewielkich rozmiarów, ale też dbałość o nie jest podstawą zachowania i wzrostu ich wartości. Te kamienie szlachetne mają szereg parametrów, jak szlif, czystość, barwa czy masa, od których zależy ich wartość. Generalnie kwestie wizualne są niezwykle ważne. Zachowanie diamentu w jego nieskazitelnej postaci gwarantuje utrzymanie jego parametrów. Już niewielkie uszczerbki czy zarysowania mają negatywny wpływ na wartość kamieni. Dlatego do ich przechowywania i pielęgnacji należy podejść bardzo poważnie.

Źródło: gia.edu

Diamenty luzem, nieoprawione w biżuterii należy przechowywać w specjalnych opakowaniach z przeźroczystego tworzywa sztucznego – CertiCard lub display box. Diamentową biżuterię należy przechowywać oddzielnie od innych kamieni szlachetnych, aby uniknąć zarysowań i uszkodzeń. Najlepiej też unikać trzymania diamentów w miejscach, gdzie będą one łatwo przesuwalne i narażone na uderzenia, np. w szufladach. Nie powinno się też trzymać diamentów razem z kosmetykami lub chemikaliami, takimi jak perfumy, lakier do włosów, a nawet mydło, ponieważ te substancje mogą osadzać się na kamieniach i zasłaniać ich blask. Do czyszczenia, jeśli tego wymagają, należy używać miękkiej szczoteczki i specjalnego płynu do czyszczenia biżuterii. Nie powinno się też narażać diamentów na nagłe zmiany temperatury. Generalnie jednak te kamienie szlachetne są dosyć odporne na uszkodzenia i łatwe w przechowywaniu. 

Pamiętaj o bezpieczeństwie! 

Nieodłącznym tematem związanym z inwestowaniem jest bezpieczeństwo przechowywanych aktywów, zwłaszcza jeśli mówimy o fizycznych aktywach.

Najtrudniej o bezpieczeństwo w przypadku dzieł sztuki, zwłaszcza jeśli jest to pokaźna kolekcja. Najbogatsi decydują się na prywatne skarbce. Skarbce te są często wyposażone w najnowsze systemy bezpieczeństwa, takie jak kamery przemysłowe, systemy alarmowe i ochrona fizyczna. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami i opłacalne będzie dopiero w przypadku posiadania naprawdę dużej kolekcji. Tego rodzaju skarbce mogą być porównywalne ze skarbcami instytucjonalnymi, gdzie swoje aktywa przechowują specjalistyczne fundusze inwestycyjne, banki czy galerie sztuki.

Dobrym wyborem wydaje się być skarbiec muzealny. Wiele muzeów posiada swoje skarby, w których przechowują cenne dzieła sztuki, jak również archiwa i inne przedmioty. Skarbiec muzealny to bezpieczne miejsce, w którym dzieła sztuki są przechowywane w kontrolowanych warunkach klimatycznych i pod stałą ochroną. Wiąże się to jednak z brakiem możliwości swobodnego oglądania swojej kolekcji, kiedy ma się na to ochotę.

Pomyśl o specjalistycznych skrytkach

Zapewnienie bezpieczeństwa mniejszym kosztownościom, jak diamenty czy monety, jest prostsze. Już w warunkach domowych można zaopatrzyć się w sejf domowy. Jest wiele sklepów specjalistycznych oferujących tego typu rozwiązania. Zwiększą one poziom bezpieczeństwa, ale nie uchronią w 100% przed kradzieżą.

Alternatywą może być skrytka depozytowa w skarbcu. W Polsce funkcjonują prywatne skarbce, w których można przechowywać swoje kosztowności. Skarbce są ubezpieczone, a dla najbardziej wymagających klientów istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, nawet bez ujawniania zawartości skrytki (wzorowane na modelu z rynku brytyjskiego). Funkcjonujące w Polsce prywatne skarbce mają najwyższe klasy zabezpieczeń, więc prawdopodobieństwo włamania i kradzieży są niewielkie. Z pewnością dużo niższe, niż w przypadku sejfu w domu.

Posiadaj, ale i dbaj

Podsumowując, posiadanie aktywów materialnych zwykle wymaga dodatkowego dbania o nie, aby ich wartość była maksymalna do uzyskania przy ewentualnej odsprzedaży. Dotyczy to rzeczy użytkowych typu samochód czy mieszkanie, ale też typowo lokacyjnych, jak dzieła sztuki i kosztowności.

W przypadku dzieł sztuki ilość obowiązków związanych z ich konserwacją i przechowywaniem jest większa niż w przypadku mniejszych kosztowności czy diamentów. Są one mobilne, łatwe w transporcie, a także łatwe w przechowaniu i konserwacji. Można to robić w domu, ale jednak bezpieczniej jest korzystać z usług wyspecjalizowanych podmiotów, gdzie warto też rozważyć dodatkowe ubezpieczenie. Dotyczy to zwłaszcza już bardziej wartościowych kolekcji.

Udostępnij:


25.05.2023r.

Autor: Zespół 301 Carats

Porozmawiajmy

Ponad 10 lat doświadczenia w handlu diamentami, dedykowany Dział Analiz oraz zespół ekspertów w biurach w całej Polsce pozwalają nam zapewnić naszym Klientom niezrównane wsparcie na każdym etapie procesu pozyskiwania diamentów - od wyboru właściwego kamienia po jego sprzedaż z zyskiem. Zapraszamy do rozmowy telefonicznej oraz spotkania z nami osobiście lub online.

Najnowsze artykuły

Rosnący rynek diamentów laboratoryjnych i jego wpływ na diamenty naturalne
Rosnący rynek diamentów laboratoryjnych i jego wpływ na diamenty naturalne Technologiczna rewolucja zagląda także na rynek...
Podsumowanie sierpnia 2023 na rynku diamentów
Podsumowanie sierpnia 2023 na rynku diamentów Wakacje okazały się mało sprzyjającym okresem dla rynku diamentów,...
Poradnik kupowania diamentów

Pobierz nasz darmowy poradnik kupowania diamentów

Kompleksowy poradnik rynku diamentów.